Teden vseživljenjskega učenja s KP Kolpa
Projekt, ki ga v Sloveniji usklajuje Andragoški center Slovenije – Teden vseživljenjskega učenja je pomembna kampanja na področju izobraževanja, namen pa je na pomembnosti izobraževanja v vseh življenjskih obdobjih.
Na povabilo Varstveno delovnega centra Vinica (deluje v osrčju Krajinskega parka Kolpa) se je kolektiv Javnega zavoda KP Kolpa odzval in izvedel predavanje O pomenu varovanja dediščine. V pogovoru z gojenci VDC Vinica, ki so se jim ob tej priložnosti pridružili tudi kolegi iz VDC Črnomelj, smo spoznavali različne oblike dediščine na območju parka. Predvsem naravo, ki je predmet dela javnega zavoda, pa tudi kulturo in domačo in umetnostno obrt, ki jo KP Kolpa uspešno promovira. Ta strokovna področja so tudi predmet praktičnega usposabljanja in delovanja Varstveno delovnega centra.
Gojenci so zelo pozorno prisluhnili uvodnim predstavitvam Tončke Jankovič in Borisa Grabrijana, potem pa v sproščenem pogovoru postavljali tehtna vprašanja in podajali komentarje in pobude. Nekateri so se tudi poskusili v različnih aktivnostih. Ker gojenci v večjem delu prihajajo iz podeželskega okolja, so pokazali veliko dovzetnost do spoznavanja naravnih materialov in tehnik, njihove obdelave in predelave. Po končani predstavitvi so gojenci pokazali svoje razstavne in prodajne eksponate in se z darili – izdelki, ki so jih naredili sami, zahvalili predavateljem. Na delavnici je sodeloval tudi dolgoletni sodelavec VDC-ja Ivan Veselič iz Vrhovcev, ki je poznan kot odličen mojster opletanja steklenic in pletenja košar ter peharjev, svoje znanje in spretnost pa je že večkrat potrpežljivo prenesel tudi na gojence.
Krajinski park Kolpa tudi sicer goji dobro sodelovanje z VDCjema na Vinici in v Črnomelju, saj po potrebi naroča njihove storitve in v komisijski prodaji nudi obiskovalcem parka njihove izdelke.