Srečanja z medvedom
Vedno več nas stika po gozdovih, za gobami, borovnicami in še kakšnimi gozdnimi sadeži. Posledično je tudi vedno več neprijetnih srečanj z medvedom. »Moderni« ljudje smo se navadili, da je gozd naš. Pozabili smo na zveri, ki so vedno živele v naravnem okolju in bile nekoč ovira, danes pa so pokazatelj zdravega življenjskega okolja. Vsaj dve neprijetni srečanji z medvedom sta se zgodili letos, k sreči z manjšimi poškodbami, zato pa s precejšno mero strahu.
Kaj storiti na območjih kjer se medved pojavlja, biva ali se samo pojavlja samo na poteh, ki jih uporablja kot prehode že tisočletja? Seznanimo se s področji, kjer medved biva ali le prehaja. Današnjem času, ko je računalnik skoraj v vsakem domu to ni problem. Največ napadov se zgodi, ko presekamo pot medvedki z mladičem, ali pa se »nenadoma« pojavimo tam kjer se giblje medved.
Medved človeka nima na »jedilnem listu«, Ampak do napada pride le v posebnih okoliščinah, ko človek medveda toliko ustraši, da ne zbeži, ampak se le brani. Možnost napada zmanjšamo tako, da se v gozdu obnašamo temu primerno. Pse imamo vedno na povodcu. Če stikamo za gobami in borovnicami, je zelo primerno, da smo nekoliko bolj glasni, saj se divje živali vedno umaknejo pred ljudmi. Že nekoliko glasnejši pogovor živali zaznajo in se umaknejo. Osrednje območje bivanja in prehajanja medveda v Sloveniji je Kočevska, Notranjska, Krimsko – Mokrško pogorje, Slavnik, Vremščica, Trnovski gozd, Nanos, Hrušica… In morda še ena zanimivost: Ko na Kočevskem najbolj strašijo z medvedom, so tam gozdovi polni jurčkov.
Vendar vseeno priporočam, da se v gozdovih obnašate primerno, da se ne bi zgodilo kaj neprijetnega!