Mednarodno leto voda
Na sedežu organizacije UNESCO v Parizu se je s ponedeljkovim otvoritvenim dogodkom tudi uradno začelo letošnje mednarodno leto sodelovanja na področju voda, ki ga je na svojem 69. plenarnem zasedanju decembra 2010 razglasila Generalna skupščina Združenih narodov.
Z resolucijo 65/154, krovnim dokumentom za mednarodno leto sodelovanja na področju voda, želijo Združeni narodi vzpodbuditi vse države članice in vse druge akterje, da leto, tudi v okviru mednarodnega sodelovanja, izkoristijo za pospeševanje ukrepov na vseh ravneh, katerih namen je doseganje mednarodno dogovorjenih z vodo povezanih ciljev, navedenih v Agendi 21, Programu za nadaljnje izvajanje Agende 21, Deklaraciji Združenih narodov o novem tisočletju in Johannesburškemu načrtu izvajanja, ter okrepijo zavedanje o njihovi pomembnosti. V resoluciji je izražena skrb zaradi (pre)počasnega in neenakomernega napredka pri doseganju cilja, kako razpoloviti delež svetovnega prebivalstva, ki nima trajnostnega dostopa do varne pitne vode in osnovnih sanitetnih pogojev. Hkrati pa globalne spremembe podnebja in druge grožnje resno vplivajo na količino in kakovost svetovne pitne vode, ki zato postaja strateški vir številka 1.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, pristojno za področje upravljanja voda, bo aktivnosti v okviru mednarodnega leto sodelovanja na področju voda obeleževalo s sloganom VODE POVEZUJEJO. Voda je eden najpomembnejših virov za življenje, kar vsi sicer vemo, premalokrat pa se tega dejstva tudi zares zavedamo. Slogan VODE POVEZUJEJO je jasno sporočilo, da je voda zaradi svoje pojavnosti glavni dejavnik v atmosferi, hidrosferi in pedosferi. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje želi skupaj z drugimi vladnimi resorji v tem letu še posebno pozornosti nameniti povezovanju med raziskovalci, načrtovalci, uporabniki…, tega tako pomembnega naravnega vira, in jih povezati v odgovornem in učinkovitem upravljanju z vodami. V to smer gredo namreč tudi globalne, mednarodne in regionalne aktivnosti: pripomogle naj bi h krepitvi dialoga in poglobitvi sodelovanja in povezovanja vseh pristojnih deležnikov (držav, institucij, sektorjev, civilne družbe,…..posameznikov) na vseh ravneh. Poleg teh ciljev pa bo prioritetna naloga Ministrstva za kmetijstvo in okolje v tem letu (re)organizacija področja upravljanja z vodami, ki naj bi pripomogla k učinkovitejšemu delovanju tega področja ministrstva.
Mednarodno leto sodelovanja na področju voda je tako velik izziv v smislu iskanja sinergij in sodelovanja med različnimi deležniki. Le tako bomo lahko bolj učinkovito dosegali že dogovorjene mednarodne cilje na področju voda ter nacionalni cilj Slovenije – to pa je ohranjanje oz. zagotavljanje dobrega stanja naših voda in povečevanje ozaveščenosti vsakega posameznika o pomenu zdrave in varne pitne vode za vsakogar.