Zatiranje bolezni ječmena
Ječmen napada veliko bolezni. Raziskave kažejo, da je teh nekaj več kot dvesto, vendar pa večjo gospodarsko škodo lahko pri nepravilnem ali nepravočasnem ukrepanju povzroči zgolj ducat bolezni. Topli in vlažni pomladanski dnevi so pred vrati, kar pomeni, da bo takrat več možnosti za razvoj bolezni, ki ogrožajo razvoj rastlin in pridelek.
Škropimo ob pojavu prvih znakov
Spomladi ob pojavu prvih bolezenskih znakov opravimo prvo škropljenje s fungicidnimi pripravki. Ključnega pomena za kakovosten in visok pridelek je, da ohranimo posevek zdrav od samega začetka. To seveda pomeni, da ne smemo prepustiti izbora fungicida in časa uporabe naključju. Če ne bomo uspeli pravočasno zaščititi posevka, posevek ne bo mogel na koncu povrniti vloženega denarja. Prvo varstvo s fungicidi v veliki meri vpliva na nadaljnji razvoj posevka. Bolezni namreč vplivajo na zmanjšanje zelene listne površine, kopičenje hrane v steblih in na prezgodnje odmiranje naknadno izraslih zgornjih listov, ki so najbolj izpostavljeni soncu in zato ključni pri nalivanju zrn pri ječmenu. Izbor pripravka je v praksi velikokrat prepuščen trgovcu ali celo ekonomskemu vidiku (cena pripravka), kar se na koncu lahko izkaže tudi kot nepravilen pristop. Dejstvo je, da lahko za enako ceno kupimo pripravek, ki ga odlikuje izjemno delovanje in ima dobre stranske učinke, ali pripravek, ki že vrsto let ne zatira ali slabo zatira bolezni. Možen je seveda še en pristop: da za nekoliko več vloženega denarja v varstvo posevkov na koncu, ob žetvi, dobimo strošek večkratno povrnjen!
Pripravek SPHERE spada med takšne, saj že po prvem škropljenju proti boleznim opazimo poleg odličnega delovanja proti boleznim, da je posevek veliko bolj zelen, korenine bolje razvite in stebla debelejša. Vse to pomeni več fotosinteze, višji pridelek, manj poleganja in skupaj z izbiro pravega fungicida za drugo škropljenje tudi veliko boljši finančni izplen ter nenazadnje zdrav pridelek.
Drugo škropljenje – za še več pridelka
Drugo škropljenje opravimo s PROSAROM, ko so vidne resice za zadnjim listom (zastavičarjem). V tem času obvarujemo listje in klas pred okužbami z boleznimi, ki se razvijejo pri višjih temperaturah. Prosaro ima odlično stransko delovanje tudi na ječmenovo ramularijsko pegavost. Raziskave in opažanja v zadnjih letih potrjujejo neučinkovitost strobilurinskih pripravkov v boju proti fuzariozam, tako da je pametno premisliti, kateri pripravek bomo kupili in kateri bodo kriteriji za nakup! Prosaro je pripravek, ki poleg izjemnega delovanja proti boleznim listja in klasa dokazano podaljšuje obdobje, ko ječmen naliva zrna, saj takrat dejansko vsak dan šteje – v lepem sončnem vremenu v času intenzivnega nalivanja namreč vsak dan pomeni do dvesto kilogramov pridelka več na hektar.
Glede na denarni vložek v fungicidne pripravke, ki v celotni pridelavi pomenijo zgolj tri do pet odstotkov celotne naložbe in lahko bistveno vplivajo na končen boljši izplen, velja dobro premisliti o izboru pripravka. Tega agrotehničnega ukrepa ne smemo prepustiti naključju!