Varstvo žit pred boleznimi
V času začetka kolenčenja ter sočasno s pričakovanimi vremenskimi pogoji (višje temperature, vlaga) se začnejo pojavljati bolezni žit. V tem obdobju so najnevarnejše bolezni pepelasta plesen, žitne rje, listna pegavost pšenice ter na ječmenih ječmenova mrežasta progavost in listni ožig.
Smernice varstva žit so usmerjen v preventivo žit v začetnih fazah kolenčenja, ker tako preprečimo zgodnje okužbe ter ohranimo zdravo listno maso od samega začetka razraščanja, kar se nam bo večkratno povrnilo z višjim pridelkom.
Priporočilo za prvo škropljenje ozimin in celovito zaščito jarin je izbira fungicida Opus® 1. Je sistemično delujoč, kombiniran fungicid za zatiranje vseh zgoraj omenjenih bolezni žit. Odlikuje ga preventivno in kurativno/eradikativno delovanje. Poleg tega krepi obrambne mehanizme rastline, kar mu daje izjemno zanesljivost in majhno tveganje za nastanek rezistence. Opus® 1 je poznan po hitrem prehodu v rastline in enakomerni razporeditvi z rastlinskimi sokovi po rastlini.
Za doseganje maksimalnih pridelkov, v stresnih razmerah, priporočamo dodajanje mikroelementov z gnojilom Nutrimix (N, Cu, Mn, Mo, Zn in S). Gnojilo je namenjeno dopolnilni prehrani žit. Na ta način optimalno oskrbimo rastišča z osnovnimi hranili, kjer sta višina in kakovost pridelka odvisna od optimalne preskrbe rastlin s slednimi hranili. Ker so za višino in kakovost pridelka žit odločilna sledna hranila, ob visokih pridelkih žit pa je dovod teh iz tal nezadosten, je dodajanje s škropljenjem nadzemnih delov edina možnost dosege cilja. Pomanjkanja mikrohranil se praviloma pojavljajo tudi v suši, na tleh z visokim pH (alkalna tla) in zastajajoči vlagi v tleh. Če uporabite fungicid v času kolenčenja priporočamo odmerek en kilogram gnojila Nutrimix na hektar.
Priporočilo za varstvo
Termin | prvo škropljenje v fazi 1-2 kolenca (BBCH 31/32) |
Ukrep | Opus® 1 v odmerku 1 L/ha. |
Učinek |
|
V prihajajočih tednih bomo posebno pozornost namenili tudi boleznim klasa, med katerimi so v zadnjem času najpomembnejše fuzarioze. Fuzarioze imajo velik vpliv na količino in kakovost pridelane pšenice. Največja nevarnost okužb s fuzariozami pa so mikotoksini (produkti metabolizma gliv fuzarioz), ki so nevarni v prehrani ljudi in živali (presnovne težave, abortusi, pogin živali).
Do okužbe s fuzariozami lahko pride od začetka klasenja do konca cvetenja, največja nevarnost za okužbe pa je v času cvetenja, ko so vsi cvetovi odprti. Zato je za njihovo uspešno zatiranje, poleg izbire učinkovitega sredstva, najpomembnejši termin zatiranja, to je v času pričetka cvetenja ob pojavu prvih prašnikov.
Za zatiranje fuzarioz je na voljo nova aktivna snov metkonazol v fungicide Caramba®. Slednji se je v poskusih izkazal kot najučinkovitejše sredstvo za zatiranje fuzarioz in posledično za zniževanje mikotoksinov. Poleg tega Caramba® zanesljivo deluje tudi na druge pomembne bolezni (rje, septorija…) ter dokazano podaljšuje obdobje nalivanja zrnja. V tem obdobju intenzivnega nalivanja vsak dan pomeni do dvesto kilogramov pridelka več na hektar!
Termin | V razvojni fazi začetka cvetenja (BBCH 61) |
Ukrep | Caramba® v odmerku 1,5 L/ha |
Učinek |
|