Varstvo trte od pomladi do jeseni
Vinogradništvo zagotovo spada med najbolj dinamične panoge v kmetijstvu. Predvsem imajo za to veliko zaslug dejavniki, ki vplivajo na pridelavo. Med njimi je eden najpomembnejših podnebje in z njim vreme. Narava nam vedno znova dokaže,da nas lahko preseneti vsak dan sproti, in tudi letos nas je »obdarila«, tokrat z zelo dinamično zimo. Od toplega decembra in januarja do hudega in dolgotrajnega mraza februarja, pa potem z zelo hitro otoplitvijo in zategadelj hitrim razvojem rastlin in za štirinajst dni bolj zgodnjim začetkom vegetacije. Tako zgodnja vegetacija pa vedno prinaša težave zaradi spomladanskih slan, ki lahko na izpostavljenih legah povzročijo veliko škodo. Tudi letos se temu nismo mogli izogniti, saj je mraz v času cvetne nedelje in velikonočnega ponedeljka povzročil poškodbena sadju – predvsem jabolkih, hruškah, breskvah in marelicah. Ponekod so pozebo občutile tudi češnje. Škodo, ki jo je povzročil nenaden padec temperatur pod -2°C, trenutno težko ocenimo, bo pa zagotovo pomenila izpad pridelka.
Pozebla je tudi vinska trta
Mraz ni prizanesel niti vinski trti predvsem tam, kjer je pred tem že začela odganjati in so bili poganjki dolgi približno pet centimetrov. Mladi lističi so pomrznili in počrneli. S časom se posušijo in odpadejo,na njihovem mestu sicer zrastejo novi poganjki, na katerih pa ne bo kabrnkov in seveda tudi pridelka ne. Zaradi tega (ker ne bo pridelka in bo obremenitev trsov manjša) obstaja velika verjetnost, da bodo trte močneje rasle in bodo rozge bolj bujne, internodiji daljši, s tem pa bo rodni les za naslednjo sezono manj kakovosten. Še več pozornosti bo potrebno posvečati primernemu varstvu vinske trte ter pravilno in pravočasno opraviti zelena dela.
V času odganjanja očes bodimo pozorni na pojav hroščkov – jajčastih rilčkarjev, ki samo ponoči izjedajo očesa, ter ne zanemarimo škodljivosti zemljemerk. Ko so očesa odgnala in se pokažejo zeleni vršički prvih listov ter so razviti trije ali štirje lističi, oziroma so mladice dolge od dva do štiri centimetre, moramo škropiti proti črni pegavosti vinske trte. Uporabimo Antracol® WG 70 (2 kg/ha); hkrati dodamo pripravke za zatiranje akarinoze in erinoze (močne poškodbe nastanejo pri počasni rasti mladic). Ko so poganjki dolgi več kot deset centimetrov in je dovolj vlažno (pogoste močne rose, več kot deset milimetrov dežja), je potrebno škropiti s kontaktnimi fungicidi proti peronospori.
Že zdaj bodimo pozorni na peronosporo
Peronospora vinske trte je najpogostejša bolezen v slovenskih vinogradih, manj intenzivna je le v slovenskem Primorju. Kar veliko število sort vinske trte, ki jih gojimo pri nas, je zelo občutljivih na peronosporo (kerner, rebula, sauvignonasse, šipon, zelen, modri pinot, refošk). Največ škode povzročijo primarne okužbe, saj nastanejo med cvetenjem in takoj po njem, takrat pa je vinska trta najbolj občutljiva. V tem času lahko peronospora kaj kmalu uniči od tretjine do skoraj celotnega pridelka.
Gliva okuži kabrnke, ki se začnejo sušiti in končno odpadejo. Ob takojšnji škodi, ki jih povzročajo primarne okužbe, je zelo pomembna še stranska škoda, nastala zaradi sekundarnih okužb, te pa zelo težko obvladujemo. V takšnih razmerah je za varstvo potrebnega precej več časa in denarnih sredstev. Škropljenja so pogostejša, v vsej rastni sezoni je treba uporabljati pripravke, ki imajo ob preventivnem tudi kurativno delovanje. Posledice močnih okužb se pri vinski trti poznajo še v naslednji rastni dobi, kar povzroča dodatno škodo. Ker so pogoji za razvoj peronospore na območju Slovenije več kot ugodni in ker ne gojimo na peronosporo odpornih sort, moramo za varstvo pred peronosporo uporabiti najbolj učinkovite pripravke, posebej pa moramo biti pozorni v času pred začetkom cvetenja pa vse do začetka debeljenja grozdnih jagod. Vinogradniki se moramo zavedati, da se lahko v mokrih letih primarne okužbe pojavljajo vse do polovice poletja. Zaloge oospor so v vinogradih navadno dovolj velike, saj so oospore kaljive do pet let. Raziskave kažejo, da se v vinogradih pojavlja tudi do nekaj sto tisoč oospor na kvadratni meter. Zaradi tega so močne primarne okužbe možne tudi, če dve ali tri leta zapored ni bilo večjih težav s peronosporo, so pa ugodne razmere za njen razvoj.
Varstvo vinske trte proti oidiju
S škropljenji začnemo po napovedi na podlagi meritev, ki jih opravlja prognostična služba. Za prvo škropljenje uporabimo pripravek Antracol® WG, za drugo pa Antracol® Combi. Presledki med škropljenji naj bodo od šest do osem dni. Nato trikrat zaporedoma uporabimo pripravek Mikal® premium F. Ker je obdobje od začetka cvetenja pa do začetka debeljenja jagod najzahtevnejše pri varstvu pred peronosporo, moramo v tem času uporabit ravno najboljše pripravke in to Mikal® premium F zagotovo je. Deluje preventivno saj varuje kontaktno list pred okužbo s peronosporo, obenem pa tudi sistemično povečuje odpornost vinske trte in s tem njeno samoobrambo. Tudi v primeru, da je do okužbe že prišlo,
Mikal® premium F okužbo zaustavi. Varstvo proti oidiju vinske trte Zagotovo je oidij vinske trte za peronosporo najpogostejša bolezen vinske trte v Sloveniji. Pojavlja se v vseh vinorodnih območjih, največje težave pa povzroča v vinorodni deželi Primorska.
Najbolj so občutljive bujne sorte chardonnay, šipon, malvazija, sauvignonasse, portugalka, modra frankinja, sivi pinot. Gliva lahko prezimi kot trosišče v brstih ali v obliki spolnih trosišč. Le-ti so drobnim črnim pikicam podobna trosišča na listih, rozgah in martinčkih. Za razvoj bolezni je pomembno trosišče, ki prezimi v brstih. Trosišče oidija vinske trte propade pri temperaturi -12 do -14 °C. Zaradi milejših zim se trosišče veliko lažje ohrani. Za razliko od drugih bolezni vinske trte, oidij ne potrebuje omočenosti za začetek okužb. Prve okužbe se lahko pojavijo že takoj ob začetku brstenja – odpiranju očes – okužbe pa se vrstijo skozi vse leto. Najnevarnejše so okužbe ob koncu cvetenja in v času debeljenja jagod. Oidij lahko v tem času povzroči trajno škodo, če v tem času ne izvajamo pravilnega preventivnega varstva pred boleznijo. Na podlagi ocene lahko ugotovimo ali bo okužba z oidijem večja ali manjša in temu prilagodimo način varstva.V primeru manjše nevarnosti za okužbo z oidijem,opravimo prva škropljenja s pripravki na podlagi žvepla. V najobčutljivejšem obdobju od začetka cvetenja pa vse do mehčanja jagod pa uporabljamo pripravke, ki nudijo vrhunsko varstvo kot sta Falcon® in Nativo®. Če obstaja verjetnost večje okužbe, moramo prej omenjene pripravke uporabiti že v zgodnjih fazah rasti. V primeru, da se je oidij že razvil na mladih poganjkih, grozdih ali listih, lahko uporabimo Falcon® ali Nativo®, saj imata tako preventivno, kot tudi vrhunsko kurativno in eradikativno delovanje.
Še več svetovanja:
051 672 102 • Andrej Skrt
041 449 900 • Istok Marin
051 641 199 • Laszlo Kerek
051 672 103 • Igor Sternad
041 706 638 • Alojz Sreš