Spomladansko varstvo koščičarjev
Pri varstvu koščičarjev (breskve, nektarine, mandlji, češnje, višnje, slive in češplje, marelice), moramo upoštevati, da se med sadnimi rastlinami najprej prebudijo prav koščičarji. Za vse je zelo priporočjivo škropljenje z bakrovimi pripravki, ki mora biti opravljeno tik pred odpiranjem brstov. S tem škropljenjem opravimo preventivno zaščito proti okužbam z breskovo kodravostjo, listno luknjičavostjo koščičarjev, cvetno monilijo in rožičavostjo češpelj.
Breskova kodravost vsekakor povzroča največ težav, saj jo moramo zatirati od začetka odpiranja brstov pa do cvetenja, v zelo deževnih letih tudi še po cvetenju. Vedno škropimo dan ali dva pred napovedanim dežjem. Če je veliko padavin, znova poškropimo takoj, ko preneha dež. Uporabimo pripravke, ki vsebujejo ciram ali dodine (sočasno zatirajo listno luknjičavost koščičarjev). Če imamo v vrtu samo nekaj dreves, jih lahko zavarujemo tako, da nad krošnjo napravimo streho iz PVC-folije in s tem preprečimo omočenost listov, ki je pogoj za razvoj kodravosti in drugih glivičnih bolezni.
Češnje in višnje (ter tudi preostali koščičarji) so v času cvetenja izpostavljene okužbam s cvetno monilijo. Za varstvo pred to glivo, ki povzroča sušenje cvetov in rodnih vej, je na začetku cvetenja, ko je odprtih približno 10 % cvetov, potrebno uporabiti pripravek Teldor SC 500.
Kadar je v času cvetenja deževno vreme, je potrebno škropljenje ponoviti, ko so češnje in višnje v polnem cvetenju oziroma pred napovedanim dežjem.
Škodljivci
V času cvetenja koščičarjev moramo posebno pozornost posvečati ušem. Glede na razširjenost uši se odločimo, ali je škropljenje potrebno. Uporabimo pripravek Calypso SC 480, ki ni nevaren za čebele, vendar škropimo le takrat, ko je nujno potrebno in so čebele v panjih. V času cvetenja moramo biti posebej pozorni na grizlice. Prisotnost teh zajedavcev spremljamo z belimi lepljivim ploščami, ki jih izobesimo ob začetku cvetenja v vrh krošnje. Ko je presežen prag ulova (30 osic na ploščo), uporabimo pripravek Calypso SC 480. Ponavadi je ulov osic najvišji tik po koncu cvetenja. Calypso sočasno zatira listne uši.
Priprava škropilne brozge
Ko pripravljamo škropilno brozgo, izpraznjene plastenke, v katerih so bili fitofarmacevtski pripravki, vsaj trikrat dobro speremo s čisto vodo in ostanke od pranja zlijemo v zbiralno posodo škropilnice (dodatno s tem ostankom poškropimo drevesa). Tako očiščena embalaža ne predstavlja nevarnosti za onesnaževanje okolja.
Kadarkoli delamo s škropivi, moramo delo opraviti vsaj z gumijastimi rokavicami na rokah in z zaščitno masko, ki pokrije nos in usta.
Ne uporabljajmo, »za vsak primer«, večjih odmerkov, kot so predpisani.
Čebele
Kakovostno opraševanje, ki ga večinoma opravijo čebele, je predpogoj za oplodnjo in razvoj plodov. Pri škropljenju sadnih dreves moramo dosledno upoštevati navodila za uporabo fitofarmacevtskih sredstev. Sadovnjake moramo škropiti proti večeru, ponoči ali zjutraj, ko so čebele v panjih. V nasadu v času cvetenja ne smemo nikoli škropiti s pripravki, nevarnimi za čebele (takšni pripravki imajo na embalaži natisnjeno rdečo čebelo, ki dodatno opozarja na previdno in ustrezno uporabo teh pripravkov). Prav tako moramo v času škropljenja dosledno, s košnjo trave, obdelavo ali herbicidi, odstraniti iz nasada vse cvetoče plevele, na katerih bi se pasle čebele.
Dodatne informacije Bayer CropScience