Sadjarski nasveti – varstvo jablan, hrušk
Ključ do optimalnega varstva je v opazovanju in kontrolnih pregledih sadovnjaka. Tako lahko v tem času opazujete, kako se na jablanah plodiči lepo debelijo. Na Primorskem so obrane tudi že prve češnje in prihaja čas redčenja plodičev na breskvah in nektarinah. V nasadih jagod pa je zdaj čas polnega obiranja.
Jablane
Suho vreme pomeni, da bodo napadi škrlupa manjši, bo pa zato več težav s pepelasto plesnijo. Vendar se lahko stanje spremeni že ob prvih padavinah. Dobra kmetijska praksa pravi, da je najbolj pomembna dobra preventiva. Svoje sadovnjake varujmo, da do okužb ne bo prišlo. Ob napovedi manjših količin padavin, je priporočljivo pred dežjem uporabiti enega izmed kontaktnih fungicidov na podlagi mankozeba, kaptana ali ditianona. Če so napovedane daljše in močnejše padavine, kontaktnemu pripravku dodamo strobilurinski pripravek Zato® ali uporabimo že pripravljeno kombinacijo Zato® Plus, ki vsebuje kontaktno in strobilurinsko komponento.
Pri uporabi kontaktnih fungicidov upoštevajte, da že 30 milimetrov padavin oslabi delovanje kontaktnega fungicida, 50 milimetrov padavin pa škropilno oblogo v celoti izpere.
V nasadih jablan, kjer so bile lani težave s pepelovko, uporabite pripravke, ki delujejo tudi na škrlup. Taka sta pripravka Zato® in Zato® Plus. Z omenjenimi pripravki z enim prehodom rešimo težave s škrlupom in s tudi pepelovko.
Napad listnih uši, jabolčnega zavijača, sadne pršice
V nasadih jablan je potrebno redno spremljanje pojavljanje listnih uši. Še posebej je potrebno biti pozoren na pojav mokastih uši, ki povzročajo zastoj rasti in deformacijo plodov. Prag škodljivosti je ena do dve koloniji na 100 pregledanih poganjkov. Za učinkovito zatiranje listnih uši uporabimo pripravek Calypso® ali Confidor® v predpisanih koncentracijah.
Prav tako je treba spremljati obvestila kmetijsko svetovalne službe o ulovu metuljčkov jabolčnega zavijača ter na osnovi ulova ustrezno ukrepati. Uporabimo pripravek Calypso®.
Spremljamo tudi pojav rdeče sadne pršice. Ob močnejšem pojavu uporabimo pripravek Envidor®. Boljšo učinkovitost dosežemo, ko je ob škropljenju visoka relativna zračna vlaga – ta je navadno višja zjutraj pred sončnim vzhodom, predvsem pa po večjih padavinah.
Pri uporabi insekticidov moramo pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje škropiva na sosednje cvetoče rastline. Upoštevati je treba tudi predpise s področja varstva voda. Nikoli ne škropimo v času cvetenja. Škropljenja opravimo dve uri pred sončnim vzhodom ali dve uri po sončnem zahodu, ko so čebele v panjih.
Hruške
Pri varstvu hrušk moramo biti pozorni predvsem na varstvo pred hruševim škrlupom. Za redna škropljenja uporabljamo pripravek Antracol® WG. Ob obilnejših padavinah in s tem večji nevarnosti okužbe s škrlupom, dodajamo triazolske fungicide na podlagi difenokonazola.