Ponarejena fitofarmacevtska sredstva
Ravno tako kot izdelki, ki so zaščiteni z blagovno znamko, so tudi fitofarmacevtska sredstva (v nadaljevanju FFS) tarča ponarejevalcev. Ponarejanje blagovnih znamk je kriminalno dejanje, saj gre za krajo intelektualne lastnine in s tem izgubo dohodka lastnika blagovne znamke. V primerjavi s ponaredki splošne rabe in luksuznih izdelkov pa ponarejanje FFS še bolj kot lastnika prizadene nas, saj lahko ogrozi naše zdravje, okolje, pridelek in tudi dohodek uporabnika FFS. FFS so običajno nevarne kemikalije, ki jih pred dovoljenjem za promet natančno preučijo in to za vsak namen uporabe v specifičnem geografskem okolju. Z upoštevanjem navodil je raba FFS varna tako za uporabnika kot za okolje in potrošnika. Ponarejena FFS pa niso testirana, zato so posledice njihove uporabe zelo nepredvidljive in nevarne! Je pa to naraščajoč problem, s katerim se srečujejo po vsem svetu. Europol ocenjuje, da je v EU že okoli 10 odstotkov FFS ponarejenih. V nekaterih predelih vzhodne Evrope pa je na trgu že več kot 25 odstotkov ponarejenih FFS.
Tega se lotevajo kriminalne združbe, zato da bi nezakonito služile, ne glede na posledice. Ponarejena FFS, namenjena evropskemu trgu, izvirajo običajno iz azijskih držav, predvsem iz Kitajske. V Evropo jih vnašajo po morju, kopnem in zraku, in sicer v različnih oblikah, redkokdaj v končni embalaži. Navadno prihajajo ločeno embalaža, pokrovi in kemikalije, in sicer kot blago, ki je deklarirano kot tranzitni uvoz. Prav zaradi evropskih tranzitnih uvoznih postopkov so carinski organi, tudi ko utemeljeno sumijo, da gre za ponarejena FFS – nemočni. Na poti iz pristanišča do namembnega kraja izven EU se sled za pošiljko izgubi. Pošiljka ponarejene kemikalije se nato prepakira in pojavi na trgu EU.
Vizualno odlični izdelki
Ponaredki so na videz zelo podobni izvirnim (originalnim) fitofarmacevtskim sredstvom in se po zunanjosti večinoma ne razlikujejo od izvirnika, zaradi česar jih je izjemno težko prepoznati. Z razvojem računalniške grafike je namreč kopiranje etiket in navodil za uporabo zelo enostavno. Ponaredke lahko zanesljivo prepoznamo šele na temelju fizikalno-kemijskih analiz.
Do leta 2011, ko je prišlo do uveljavitve nove Uredbe ES o dajanju FFS v promet, je bil trg s FFS dobro zavarovan in pregleden. Stara zakonodaja je omogočala dobro sledljivost FFS od proizvajalca do končnega uporabnika. Z novo Uredbo pa so se določila za t. i. vzporedno trgovanje – to je dovoljen vnos identičnih FFS iz drugih držav EU – spremenila. Po novem je namreč dovoljeno znotraj tega sistema trgovati tudi s FFS, ki so bila prepakirana iz večjih sodov v manjšo embalažo, kar v starem slovenskem Zakonu o FFS ni bilo dovoljeno. Za pridobitev dovoljenja za vzporedno trgovanje se sicer ugotavlja identičnost sredstev s sredstvom, ki je registrirano na ozemlju Slovenije, vendar gre pri tem za enostaven administrativen postopek. Fizikalno-kemijskih analiz v postopku izdaje dovoljenja ne opravijo. S tem je sledljivost FFS prekinjena. Glede na obseg in iznajdljivost kriminalnih združb pa tudi iznajdljivost tujih trgovcev, ne moremo z gotovostjo trditi, da gre za dejansko originalna FFS, ki jih sicer legalno vnašamo preko meje.
Poleg sistema legalnega vzporednega trgovanja (trgovanja z dovoljenjem) pa predstavlja tveganje za nakup ponarejenih FFS tudi nezakonit nakup FFS brez dovoljenja za vzporedno trgovanje. Fizične osebe – uporabniki FFS se največkrat premalo zavedajo dejstva, da je vnos FFS na ozemlje Slovenije iz drugih držav, tudi držav EU, brez ustreznega dovoljenja protizakonit in so zanj predpisane visoke kazni. K nezakonitemu nakupu jih napeljujejo razni posredniki, najpogosteje s pretvezo enotnega evropskega trga. Ponujajo jim FFS po nižji ceni, brez slovenskih navodil oziroma sredstva, ki so lahko sumljive sestave in porekla. Poleg nakupa FFS preko meje je tvegan tudi nakup od vrat do vrat in nakup preko spleta.
Tveganja zaradi rabe nezakonitih FFS
A. Lahko so nevarna ljudem in okolju, saj:
– lahko vsebujejo prepovedane aktivne snovi in dodatke, ki škodujejo zdravju ljudi in škodljivo vplivajo na okolje, vključno s podzemno vodo in ostalimi vodnimi viri. Uporabnik se ne more ustrezno zavarovati pred škodljivimi vplivi, ker uporablja FFS z neznano vsebino;
– se lahko pojavijo nedovoljeni ostanki v živilih in vodi;
– vsebujejo snovi, ki škodujejo tretiranim gojenim rastlinam;
– vsebujejo snovi, ki škodujejo živalim;
– navodila in namen uporabe niso v skladu s spremljajočo dokumentacijo in registracijo FFS.
B. Lahko povzročijo veliko gospodarsko škodo, saj:
– lahko pride do popolnega izpada pridelka, zaradi neustrezne sestave;
– je treba zaradi nedovoljenih snovi uničiti ves pridelek ali prehranske izdelke v celotni trgovski verigi;
– je vprašljiva njihova učinkovitost – lahko tudi popolnoma izostane, saj proizvajalec ne odgovarja za učinkovitost in varnost uporabe.
Za uporabo nedovoljenih FFS je zagrožena visoka kazen. Uporabnik mora poleg plačila kazni kriti tudi stroške, nastale zaradi nedovoljene uporabe FFS (stroške za uničenje pridelkov in živil ter stroške zaradi nastale okoljske škode. Uporabnik FFS nosi vso odgovornost za kakovost svojih pridelkov – tudi ko je bil pri nakupu FFS zaveden).
Kako prepoznamo ponaredke/nedovoljena fitofarmacevtska sredstva?
Ponarejena oziroma nedovoljena FFS so navadno cenejša, uporabnik pa do njih prihaja po neustaljenih poteh:
– distributerji oziroma trgovci jih pogosto pripeljejo v kraj s kombijem in za plačilo zahtevajo gotovino;
– kupcu ne izstavijo računa;
– sredstva so nabavljena v tujini, lahko tudi preko spleta, in nimajo ustreznega dovoljenja;
– ponujajo jih po bistveno nižji ceni;
– embalaža ima lahko nenavaden videz, etiketa in navodilo za uporabo nista skladna;
– uporaba slovenskega jezika je nepravilna;
– navodilo in oznake na embalaži imajo napisane napačno ali so brez oznak;
– sredstvo uporabniku pretočijo iz večjega soda v manjšo embalažo.
Priporočila za varen nakup FFS:
Kupujte jih le v registriranih prodajalnah. Ob nakupu zahtevajte račun.
Ne kupujte jih preko spleta.
Ne kupujte jih v drugih državah, če za to niste pridobili posebnega dovoljenja. Tudi pri tem nakupu bodite pozorni.
Če kupujete FFS v sistemu ponudbe od vrat do vrat, preverite, ali je trgovec registriran za promet s FFS, zapišite ime strokovne osebe, ki vam je sredstvo izdala in zahtevajte račun.
Obvezno preverite rok uporabe sredstva.
V primeru oglaševanja ali ponujanja neregistriranih FFS o tem nemudoma obvestite pristojno fitosanitarno inšpekcijo.
Če so vam FFS ponudili po bistveno nižji ceni ali je embalaža FFS nenavadna, navodila niso v slovenskem jeziku oziroma ta ni pravilno uporabljen, vedno pomislite na možnost ponaredkov in o tem obvestite inšpekcijo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na telefon 01 300 1300.