Peronospora – varstvo
Ugodne vremenske razmere, dovolj visoke temperature, dovolj padavin v aprilu in maju, dolg čas omočenosti listov in hitra prirast ter nezavarovani zeleni deli rastline, omogočajo ugodne pogoje za okužbo s peronosporo. Kot vodilo za opazovanje in kontrolo primarnih okužb uporabljajmo pravilo treh desetic (dolžina poganjkov približno 10 centimetrov, povprečna dnevna temperatura vsaj 10 °C in vsaj 10 milimetrov padavin v zadnjih 24 do 48 urah). Nato v obdobju od petega do sedemnajstega dne po primarni okužbi iščemo oljne madeže in označimo morebitne okužene liste (za preverjanje nadaljnjega razvoja bolezni).
Peronospora potrebuje za sekundarno okužbo »vlažno toplo noč« – pozorni moramo biti v nočeh z relativno zračno vlažnostjo nad 98 odstotkov in temperaturo nad 13 °C. V jutrih z roso iščemo bele pege (micelije) na spodnji strani listov. Pri nadaljnjih pregledih, ob morebitni okužbi, pričakujemo nove oljne madeže 50 do 100 centimetrov okrog točke primarne okužbe. Po primarnih okužbah opravljamo kontrolo bolj pogosto, predvsem spomladi in zgodaj poleti.
Varstvo pred peronosporo
Pomembno je preprečiti primarne okužbe s preventivnim varstvom. V zgodnjih fazah rasti uporabimo pripravke na osnovi propineba (Antracol®, Antracol® Combi), v najobčutljivejšem obdobju – v času cvetenja in debeljenja jagod – pa pripravke s sistemičnim in kontaktnim delovanjem, kot je Mikal® premium F. V drugem delu škropilne sezone, v času debeljenja pa vse do obarvanja jagod, uporabimo pripravek Verita® Profiler. Če smo zaradi vremenskih razmer prekoračili presledke med škropljenji, uporabimo pripravka, ki imata poleg preventivnega delovanja tudi vrhunsko kurativno in eradikativno delovanje: Mikal premium F ali Melody® Combi, in sicer dvakrat v razmiku štirih do petih dni.