Kam bomo letos sadili krompir
Kam bomo letos sadili krompir? To je eno od osnovnih vprašanj, ki se nam zastavljajo že pred nakupom semena. Odgovor je preprost: na njivo ali v vrt. Vsi bolj ali manj vemo, da krompir kot okopavina zahteva globoka, humusna in odcedna tla, ki so bogata s hranili. Slaba tla niso primerna za pridelavo, ker brez zaloge hranil ni tvorbe gomoljev, pa še njihova oblika je v skeletnih in slabo strukturiranih tleh nepravilna. Če je v tleh veliko kamenja in kep zemlje, ne bomo imeli pridelka lepih in velikih gomoljev. Poleg vseh štirih pomembnih hranil dušika, fosforja, kalija in magnezija, ki ga v tleh tudi ne sme manjkati, je najpomembnejša vendarle voda. Že osnova fotosinteze nam pove, da brez zadostne količine vode in ogljikovega dioksida, ki je v ozračju, ni tvorbe gomoljev in nalaganja škroba. Gomolj, ki ga jemo, je pri krompirju preobraženo podzemno steblo, ki vsebuje okrog 80 odstotkov vode.
Ali pa vemo, da so določene sorte bolj zahtevne glede tal kot druge? Drugače povedano, nekatere lahko sadimo na lažja tla, druge pa moramo posaditi na globoka, humusno bogata tla, kjer ni pomanjkanja vlage. Žal v Sloveniji namakamo premalo površin (precej manj kot v tujini) in tako je osnovna omejitev za pridelavo ravno zadostna količina vode. Zelo pomemben za krompir je tudi trden kolobar, zato je najbolje, da pride na isto površino vsaka štiri leta in ne pogosteje. Da se slabo prenaša pomeni, da se mu močno zmanjša pridelek, če si na isti površini sledi prepogosto, posledično pa je več težav z boleznimi in škodljivci, kot je na primer koloradski hrošč. V praksi se krompir vseeno prideluje na istih površinah na tri ali celo dve leti. Specializirani pridelovalci krompirja so prepogosto omejeni z zadostnimi površinami za krompir, da bi lahko zagotovili dovolj širok kolobar.
Lahka tla, namakanje, trženje
Kakšno sorto izbrati za tla, ki jih imamo na razpolago za pridelavo krompirja? Najprej moramo odgovoriti na vprašanji: ali pridelujemo zgodnji ali pozni krompir in ali imamo v danih razmerah na razpolago možnost namakanja? Kot večina pridelovalcev nimamo možnosti zalivanja in namakanja, zato moramo izbrati sorte glede njihove tolerance na pomanjkanje vlage. Praviloma velja, da so sorte, ki imajo globoke korenine tudi tolerantnejše na pomanjkanje vlage oziroma dalj časa črpajo razpoložljivo vodo iz tal. Pogosto to vidimo tudi na videzu krompirjevke, ki je pri takšnih sortah bujna in precej visoka (tudi do 0,5 metra in več). Sorte krompirja z visoko krompirjevko tudi bolje pokrijejo tla. Taka tla so zasenčena in manj podvržena izhlapevanju vlage, zato se pri visokih temperaturah manj segrevajo. Spomnimo se samo preteklih dveh let, ko so bile avgustovske temperature zraka višje od 35 ºC in so imela tla tudi 40 ºC in več. Pri visokih temperaturah so tako sorte z visoko krompirjevko v prednosti pred sortami z nižjo rastjo. To je še bolj očitno na lahkih peščenih tleh, ki se hitro in močno segrejejo. V takih tleh so gomolji krompirja v hudem stresu in prihaja do napak v rasti. Ko se ponovno pojavi vlaga, pogosto pride do drugotne rasti iz že obstoječih gomoljev, v gomoljih se pojavi votlo srce, rjava pegavost, obarvanje žilnega sloja ipd.
Glede na površine, ki jih imamo na razpolago, za krompir v Agrosaatu vedno najdemo sorte, ki so primerne za pridelavo na lahkih ali pa na boljših globokih tleh. Praviloma lahko na lahka tla sadimo vse zgodnje sorte in tiste, ki imajo globoke korenine. V Agrosaatu imamo izbor sort za lažja peščena tla, od najbolj zgodnje: KIS Vipava, Bellarosa, KIS Mirna, KIS Kokra, KIS Krka, Savanna, Red fantasy, Jelly.
Ostale sorte, ki pa niso tako tolerantne na pomanjkanje vlage, sadimo v globlja tla, ki vlago zadržujejo bolj kot lahka. Izbor najboljših in preverjenih sort iz Agrosaata od najzgodnejše do najpoznejše za globlja tla: Anuschka, Elfe, Marabel, Concordia, Solara, Fabiola, Pšata, KIS Mura, Bistra in KIS Sora.
Ko veste, kam in na kakšna tla (njivo ali vrt) boste sadili krompir ter ali pridelujete zgoden ali krompir za ozimnico, bo vaša odločitev takoj lažja. Tudi če ste »občutljivi« na barvo kožice in mesa, imamo v Agrosaatu pester izbor sort krompirja. Tako je vedno mogoče najti tisto, ki vam najbolj ustreza. Pri omejenem izboru zgodnjih sort za kuhanje bo za gornji seznam gotovo osnova za lažjo odločitev. Če je odločitev pretežka, pa boste na spletni strani www.agrosaat.si, v prospektih in pri svetovalcih semenarskega podjetja Agrosaat, ki izbrane sorte trži, zagotovo poiskali dodatne informacije.