Zaradi davčnih blagajn ogrožene številne dejavnosti na kmetijah
Predlog Zakona o davčnem potrjevanju računov, ki ga je včeraj sprejela vlada, za KGZS ni sprejemljiv. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) se ne strinja s predlogom Zakona o davčnem potrjevanju računov, saj meni, da bi njegovo izvajanje lahko ogrozilo marsikatero kmetijsko in dopolnilne dejavnosti na kmetijah, ki se izvajajo v manjšem obsegu. Posledično to lahko pomeni tudi opuščanje kmetovanja.
Že od samega začetka, ko je marca 2015 ministrstvo za finance predstavilo prvi predlog Zakona o davčnem potrjevanju računov vabljenim zbornicam, se KGZS ni strinjala z mnogimi predlogi. Zato smo v okviru zbornične koordinacije pripravili številne pripombe in predloge ter jih v začetku aprila posredovali na ministrstvo za finance.
Osnutek zakona so obravnavali tudi organi KGZS in na pobudo Sveta KGZS so bile na ministrstvo za finance posredovane še dodatne pripombe, ki se nanašajo na posebnosti opravljanja kmetijske, gozdarske in dopolnilnih dejavnosti na kmetijah.
Za KGZS je še posebej sporno, da bo uvedba davčnih blagajn nesorazmerno administrativno in finančno obremenila določene kmetijske, gozdarske in dopolnilne dejavnosti na kmetijah, ki se praviloma opravljajo v manjšem obsegu. Predlagali so, da se opravljanje teh dejavnosti do določenega obsega letnega prometa ali povprečnega dnevnega števila izdanih računov izvzame iz te obveznosti. Za te primere naj bi zadoščalo izdajanje računov iz vezane knjige računov.
KGZS je razočarana nad tem, da ministrstvo za finance ni prisluhnilo pobudi za ugodnejšo možnost izdajanja računov za dejavnosti na kmetijah, ki se opravljajo v manjših obsegih in pogosto na marginalnih območjih. Prepričani so, da bo uvedba davčnih blagajn brez upoštevanja specifike opravljanja teh dejavnosti na kmetijah vodila k opuščanju kmetovanja in prenehanju opravljanja številnih dejavnosti, ki so sicer v strategijah razvoja obravnavane kot prednostne.
KGZS si bo v nadaljnji obravnavi predloga Zakona o davčnem potrjevanju računov prizadevala, da se omenjene nepravilnosti odpravijo in da se v zakonu predvidijo rešitve, ki bodo sprejemljive tudi za njihove člane.