Veterinarska zbornica opozarja
Na tiskovni konferenci, ki je potekala v prostorih Veterinarske zbornice Slovenije, so predstavniki veterinarjev opozorili na vse slabše razmere za delo zaradi zniževanja sredstev, ki so namenjena tej službi. Dejstvo namreč je, da če rednih letnih pregledov ne bo, se lahko zgodi, da v prehransko verigo zaidejo živali za zakol, jajca, mleko in mlečni izdelki, ki ne ustrezajo normam zdravstvenega varstva. Borut Zemljič, predsednik Veterinarske zbornice opozarja, da je zaradi zmanjšanja sredstev ogrožena zdravstvena varnost ljudi in živali. Že tako veterinarji s svojim delom zagotavljajo 80 odstotkov potrebnih sredstev, zdaj pa je država znižala svoj delež za 40 odstotkov, (pet milijonov evrov).
Vlada je po šestem člen Zakona o veterinarskih merilih skladnosti, ki predpisuje veterinarske preglede kmetijskih gospodarstev zagotoviti, da so živali in proizvodi, namenjeni trgovanju ali prometu, ki izvirajo iz gospodarstev, centrov ali organizacij, da so opravljeni predpisani redni uradni veterinarski pregledi. Ker pa ni poskrbela za financiranje predpisanih rednih uradnih veterinarskih pregledov v letu 2013, s tem krši zakon. Zbornica je MKO zaprosila za odgovor o financiranju obveznih letnih pregledov že 7.1.2013, vendar na MKO niso našli časa ali volje za odgovor do danes. Že tako je v Sloveniji 10 – 15 odstotkov kmetij na leto brez veterinarskega pregleda. Kako bo v prihodnje in kaj bomo imeli na krožniku, pa je žal sedaj v rokah politike.
Obstaja pa tudi bojazen, da ne bo več 24-urnega dežurstev veterinarskih ambulant. Zasebni koncesionarji namreč že razmišljajo o odpuščanju zaposlenih, opozarja predsednik sekcije veterinarjev praktikov pri veterinarski zbornici Miran Ačko. Ob tem pa je izpostavil tudi, da se pojavljajo vedno nove bolezni pri živalih.
V sklopu rednih veterinarskih pregledov so veterinarji v okviru javne veterinarske službe enkrat letno na kmetijskih gospodarstvih, ki redijo živali za vstop v prehransko verigo, pregledali:
– splošno zdravstveno stanje živali,
– zaščito pred mučenjem in blaginjo živali ter spoštovanje zakonodaje s področja zaščite živali,
– skladnost identifikacije s predpisi o označevanju živali in vsaj enkrat letno številnim manjšim in ostarelim rejcem pomagali urediti evidence,
– izvajanje bioloških varnostnih ukrepov za zaščito pred kužnimi boleznimi in zoonozami, ki jih je dolžan izvajati rejec in
– vodenje predpisanih evidenc glede uporabe zdravil in spoštovanje karenc pred vstopom živali in proizvodov v prehransko verigo.
Poudariti moramo, da je bil na številnih gospodarstvih, tudi večjih in zelo velikih, to edini obisk veterinarja v letu. Če vlada ne bo zagotovila pogojev za izvedbe predpisanih rednih pregledov, želimo javnost obvestiti o posledicah:
– živali za zakol in proizvodi, kot so mleko in jajca, bodo lahko prišli v prehransko verigo tudi z gospodarstev, ki ne ustrezajo normam glede zdravstvenega stanja živali in zaščite živali pred mučenjem, kjer ne vodijo evidenc o uporabi zdravil in karenci pred vstopom živali in proizvodov v prehransko verigo,
– poslabšalo se bo izvajanje bioloških varnostnih ukrepov in zaščita pred kužnimi boleznimi in zoonozani,
– številni (predvsem manjši in ostareli) rejci bodo ostali brez pomoči pri vodenju evidenc, kar ima lahko tudi posledice pri izplačilu subvencij,
– mednarodni obrazec FCI, ki je predpisan za vstop živali v prehransko verigo, ne bo izpolnjen v celoti, ker ne bo podatka o rednem pregledu, ki ga ta obrazec zahteva.