Varuh odnosov v verigi s preskrbo hrane: »Inovativni trgovci«
Ministrstvo za kmetijstvo in ministrovo za gospodarstvo sta marca letos izbrali dr. Jožeta Podgorška za Varuha odnosov v verigi s preskrbo hrane. Glede na pooblastila, ki so mu jih dodelili, so mnogi dvomili v njegovo učinkovitost. Vendar pa je že druga tiskovna konferenca dokazala, da mu ljudje očitno zaupajo informacije, ki so do zdaj vedno obstale na tehtnici ali javno povedati ali ostati brez posla. Sodelujejo pa tudi trgovci in kot je dejal, je ugotovili, da inovativnost pri trgovcih nima meja, žal tudi pri slabih praksah.
Kot smo lahko izvedeli, je sodeloval z vsemi večjimi trgovskimi sistemi in opravil več pogovor za agencijo za varstvo konkurence, kaj se zgodi potem pa ne ve, ker ga niso dolžni obvestiti. Pa vendar se je z agencijo dogovoril o strategiji za preprečevanje nepoštenih praks in pri tem se je odločil za neagresiven pristop. »Menim, da je dialog eno od dobrih orožij za preprečevanje nekaterih zgodbic, ki so se v tem času začele odvijati tudi v slovenskem prostoru. Če pa bomo jeseni ugotovili, da se zadeve nadaljujejo, bo agencija za varstvo konkurence prejela prijave o sumih na nepoštene prakse in jih začela po uradni poti preganjati,« je dejal dr. Podgoršek.
Najprej dobre stvari
Že marca je napovedal, da ob predstavil najprej dobre stvari. Na prvem mestu je omenil promocijo blaga slovenskega porekla pri vseh treh večjih trgovskih sistemih: Mercatorju, Sparu in Tušu. Zanimivo je tudi, da so začele sodelovati zadruge in pri tem navedel KZ Krka Novo mesto in KZ Agrario Koper, Eurosad in Mirosan na področju sadjarstva ter pohvalil inovativnost mlekarn Planika in Celeia.
Dobra stran je tudi ta, da diskontni trgovci poslujejo z bistveno nižjo maržo, so jo pa začeli povzemati tudi drugi trgovski sistemi. Kot primer je navedel akcijsko prodajo mladega krompirčka, ki so ga prodajali po 57 centov, nabavna cena pa je bila 51 centov za kilogram.
In potem dolg seznam nepoštenih praks
Varuh dr. Podgoršek odkril vrsto nepoštenih praks, ki se izvajajo po celotni verigi, skoncentrirane pa so predvsem pri velikih trgovcih. »Inovativnost velikih trgovcev včasih preseneča tudi mene,« je dejal in dodal da ima vsak trgovec svoje metode in povedal, da ne bo razkril, v katerem sistemu se nekaj dogaja. Navedel bo samo kaj je odkril, saj so marsikaj odpravili z dogovorom.
Na prvem mestu je seveda plačilna nedisciplina. Za hitro pokvarljivo blago je bil sprejet zakon o 60-dnevnem roku, zato pa se podaljšujejo roki za blago z daljšim plačilnim rokom, 90 in več dni ter pogodbeno omejevanje zahtev po zamudnih obrestih. Ena trgovska veriga je imela v pogodbi tudi, da če želi dobavitelj prodati terjatev za neplačan račun, lahko vzame določen odstotek zase. Trgovcev, ki nima težav z denarjem in blago plača prej, za to zahteva dodaten popust na primer v višini 1,5 do 2,5 odstotka. Dobaviteljem omejujejo tudi pravico zviševanja cen v roku 60 dni, jim vračajo blago, prenašajo stroške marketinških akcijah nanje, zaračunavajo kazen za neizdobavo blaga celo v primeru višje sile. Zbijajo dogovorjeno neto neto ceno na različne načine, eden je ta, da se dobavitelji dogovorijo s trgovci za znižanje cene maja, nato pa dobijo zahtevo za dobropis od januarja naprej. Nekorektne pa so tudi zahteve za prisotnost na policah. »Odstotki kar letijo in na koncu močno zmanjšajo ceno dobavitelju,« prvi dr.Podgoršek. Ena trgovska veriga je začela junija denimo zaračunavati še odstotek za promocijo slovenskega sadja in zelenjave, a je dr. Podgoršku to uspelo preprečiti.
Dogovor s trgovci
Nedvomno pa je veli uspeh to, da je uspel dogovoriti dinamiko odpravljanja nepoštenih praks, in sicer o prehodu na neto neto ceno pri podpisu pogodb za leto 2016 za sadje, zelenjavo in vino, delo za leto 2015 za kruh in pekovske izdelke. Prav tako naj bi skrajšali rok plačevanja zapadlih računov in dosegli sistemsko odpravljanje zahtev po spremembi cen z datumom pred podpisanim dogovorom.
Ob koncu, ko je dr. Jože Podgoršek odgovarjal na novinarska vprašanja je omenil, da je nekakšen ‘sindikalist’ dobaviteljev in jih pozval, naj ga obvestijo o nepoštenih praksah, saj je anonimnost zagotovljena. Poleg tega, naj to storijo preden podpišejo aneks ali pogodbo, ker se le tako lahko varuh pogaja in prepreči pritisk na dobavitelja.
Varuh ima že spletno stran in tam so tudi omogočili anonimne prijave nepoštenih praks: http://www.varuhverigehrane.si/