Stavka v Agroindu
Prejšnji teden je dogajanje v Vinski kleti Agroind, kjer ukrajinski lastniki 46 delavcem še vedno niso v celoti izplačali decembrskih plač, pripeljalo do stavke delavcev, ki še traja. S tem opozarjajo, da novi lastniki, ki so Agroind kupili v začetku letošnjega leta, niso izpolnili nobene od danih obljub.
Ravnanje ukrajinskih lastnikov pa ne škodi samo zaposlenim v Agroindu, ampak ogroža tudi obstoj okrog 300 vipavskih vinogradnikov in njihovih družin, ki niso dobili plačanega celotnega lanskega in še dela predlanskega pridelka.
Zadnji primer v Vipavski dolini ponovno kaže, da država, ko gre za živilsko predelovalno industrijo v Sloveniji, nima nikakršne strategije. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) zato že dlje časa opozarjajo, da bi morala država tam, kjer je s prenosom terjatev postala lastnik živilsko predelovalne industrije, bolj skrbno in strateško načrtovati odprodajo tega premoženja.
Glede prihodnosti vipavskih vinogradnikov, ki niso dobili plačanega pridelka za nazaj, hkrati pa je v negotovosti tudi odkup letošnjega pridelka, je predsednik območne enote KGZS Franc Vodopivec povedal: »V Ljubljani so s prodajo Agroinda ustrelili mimo. Stanje v Agroindu je bilo že prej resno, s to prodajo pa se je še poslabšalo. Zato se v Vipavski dolini vinogradi skoraj ne obnavljajo več. Kako pa bi se, saj kmetje, ki prodajajo grozdje, le-tega niso dobili plačanega in nimajo iz česa vlagati v obnovo nasadov,« je povedal Vodopivec.
Predsednik KGZS Cvetko Zupančič pa je dodal: »V reševanje vinske kleti Agroind, ki je ves čas tesno povezana Kmetijsko zadrugo Vipava, bi se moral v preteklosti aktivneje vključiti tudi celotni zadružni sistem, ki ima v svojem okviru tudi finančno ustanovo. Upam, da bo država končno spoznala, da je mačehovski odnos do živilsko predelovalne industrije strateški problem, ki ima daljnosežne negativne posledice za celotno slovensko kmetijstvo.«