Šolstvo in naravni parki
Zadnji dan sejemskega dogajanja na AGRI se je pridružila državna sekretarka mag. Andreja Jerina. Udeležila se je okrogle mize o zelenih poklicih za Slovenijo in posveta o priložnostih skupne promocije vinskega turizma Prlekije. Državna sekretarka je med drugim obiskala tudi razstavni prostor naravnih parkov.
Zadnji sejemski dan v Gornji Radgoni se je na razstavnem prostoru MKO zjutraj začel s »kavo z državno sekretarko«, ki jo je kulinarično popestril Konzorcij biotehniških šol Slovenije. Državna sekretarka mag. Andreja Jerina se je dopoldne udeležila okrogle mize »Naravovarstvo – zeleni poklici za Slovenijo«, v organizaciji Konzorcija biotehniških šol Slovenije. Posvet je odprl teme, ki povezujejo kmetijstvo in naravovarstvo ter postavil temelje za strategijo izobraževanja. Sogovorniki so izpostavili potrebo po izobraževanju takšnega kadra, saj Slovenijo pokriva skoraj 32% Nature2000, prav tako imamo veliko vodovarstvenih območij ter degradiranih in poplavnih področij, ki zahtevajo nova znanja in inovacije za njihovo revitalizacijo. Državna sekretarka je povedala, da je izobraževanje oz. področje mladih prioriteta, »saj to kar bomo vzgojili danes, to bomo imeli jutri.« Ob tem je izrazila zadovoljstvo, da je konzorcij prepoznal enega od ključnih trendov, s katerim se srečujemo v sedanjem prostoru, na eni strani težka situacija v Sloveniji in EU, kar se tiče padanja zaposlenosti in pa nova perspektivna panoga, to so zelena delovna mesta.
V nadaljevanju je ob Dnevu naravnih parkov obiskala razstavni prostor naravnih parkov. Popoldne pa se je državna sekretarka mag. Jerina udeležila posveta »Prleške vinske ceste – priložnosti skupne promocije vinskega turizma Prlekije«, ki ga je organizirala Ustanova akademika dr. Antona Trstenjaka. V nagovoru je izpostavila povezanosti naravovarstva in promocije oz. turizma in dodala: »tisto, kar v resnici omogoča in nudi nove razvojne priložnosti je področje turizma, vendar na način, da promoviramo naše naravne danosti in proizvode, ki jih znamo ustvariti naravi prijazno, To so nedvomno produkti z zgodbo in dodano vrednostjo, ta pa omogoča nadaljnji razvoj in zaposlovanje.«