Slovenija mora vrniti 8,1 milijona evrov
Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja je upravičencem za leta 2006-2008 za zahtevke za površine skupno izplačala 330 milijonov evrov evropskih sredstev. Evropska komisija je zaradi pomanjkljivosti v sistemu za identifikacijo zemljišč (LPIS), pri izvedbi kontrol na terenu, pri izračunu plačil in sankcij predlagala dvoodstotno finančno korekcijo za leti zahtevkov 2006 in 2008 ter petodstotno finančno korekcijo za leto zahtevka 2007 v skupni višini 8,1 milijona evrov. Prvotni predlog Komisije je sicer znašal 8,4 milijona evrov, vendar je bil v postopku pred spravnim organom znižan. Po prvotnih ocenah pa bi lahko bila kazen za vsa navedena leda v višini petodstotna, kar bi pomenilo, da mora Slovenija plačati 16 milijonov, a so uspeli prepričati Komisijo, da je teža ugotovljenih kršitev manjša že med rednim revizijskim postopkom.
Mostički in povezovalni pasovi
Evropska komisija je v okviru svojih rednih revizijskih postopkov v letu 2008 izvedla revizijo plačil za površine v letih 2006, 2007 in 2008. Slovenija je bila v letu 2012 prvič seznanjena z njenimi uradnimi ugotovitvami. Evropski revizorji so Sloveniji očitali pomanjkljivosti na področju sistema za identifikacijo zemljišč – LPIS, saj naj bi bile med upravičene površine v nekaterih primerih vključene tudi neupravičene površine (npr. ceste), nekatere površine pa so bile v GERK-e (grafične enote rabe kmetijskih zemljišč) umetno povezane s tako imenovni mostički ali dolgimi in ozkimi povezovalnimi pasovi. Revizorji so Sloveniji očitali tudi pomanjkljivosti na področju kontrol na terenu ter pri izračunih izplačil in sankcij v primeru kršitev.
Večina držav članic je bila zaradi pomanjkljivosti v sistemu LPIS deležna finančnih korekcij v višini petih odstotkov izplačanih sredstev (Slovenija dva odstotka za leti 2006 in 2008 ter pet odstotkov za leto 2007). Slovenijo je zaradi napak pri vodenju sistema LPIS in izvedbi kontrol na terenu tako doletela najnižja možna pavšalna korekcija. Zaradi pomanjkljivosti v sistemu za identifikacijo zemljišč je Komisija od 1. maja 2004 dalje od držav članic EU izterjala 1,4 milijarde evrov, višina finančnih korekcij pa se je gibala med dva in 15 odstotki.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje ter Agencija sta takoj po prvih prejetih revizijskih ugotovitvah pristopila k odpravi očitanih pomanjkljivosti, zato so bile v preteklih letih te že odpravljene. Zagotovljeno je redno posodabljanje evidence GERK-ov, odpravljeni so bili »mostički«, v Register kmetijskih gospodarstev (RKG) pa se redno prenašajo vsa ugotovljena neskladja, v uporabi je tudi nov pravilnik o RKG, ki izboljšuje nadzor nad prijavo upravičenih površin, vzpostavljen je sistem za ugotavljanje in sankcioniranje namernih kršitev; izračun izplačil in sankcij poteka v skladu s predpisi, potekajo pa tudi postopki za odvzem neupravičeno dodeljenih plačilnih pravic in izterjavo neupravičeno prejetih sredstev.