Slovenija in Francija skupaj za rešitev krize v EU
Slovenski in francoski minister za kmetijstvo, mag. Dejan Židan in Stephane Le Foll, sta se pred izrednim zasedanjem kmetijskih ministrov v Bruslju, ki bo v ponedeljek 14. Marca 2016, srečala na Brdu pri Kranju. V Parizu sta se ministra dogovorila, da bo Francija predloge za reševanje krize uskladila tudi s Slovenijo in včeraj sta danes poglede obeh držav na krizo v kmetijstvu ter podprla predloge za rešitev krize, ki sta jih pripravili državi. Ob tem sta si bila enotna, da sta mlečni in prašičerejski sektor najbolj ogrožena, za zaustavitev mlečne krize pa je treba čimprej zaustaviti rast oziroma stabilizirati proizvodnjo mleka.
Namen srečanja med slovenskim in francoskim ministrom je bil po besedah ministra mag. Židana predvsem dodatno usklajevanje predlogov, ki bodo pomagali kmetijam ob trenutni krizi v mlečnem sektorju in preostalih težavah. »Pogovor je bil učinkovit, Slovenija pa je podprla vse predloge Francije«, je dejal minister. Ob tem je izrazil posebno zadovoljstvo, da je Francija podprla dva dodatna predloga Slovenije, in sicer predlog Evropski komisiji (EK), da spremeni pravila pri označevanju živil, da bo potrošnik lahko prepoznal poreklo glavne surovine živilskega izdelka, česar po njegovih besedah dosedanja pravila ne zagotavljajo ter drugi predlog, da Evropska komisija odkupi del presežkov mleka v EU in ga nameni kot dodatno pomoč za begunce.
Tudi Francija ima težave
Francoski kmetijski minister Stephane Le Foll pravi, da je takšno srečanje konstruktivno in da se moramo z dialogom odzvati na kmetijsko krizo v EU, saj ima vsaka članica svoje težave. Posebej je poudaril pomembno vlogo Slovenije, da še pred ponedeljkovim zasedanjem v Bruslju organizira srečanje kmetijskih ministrov iz skupine V4 ter z njimi uskladi predlog dogovorjenih ukrepov. Francoski predlogi o rešitvi mlečne krize so usmerjeni v stabilizacijo, kar pomeni, da ne bo več prihajalo do eksponentne rasti proizvodnje. Pri tem je dodal, da je Evropa v samo treh mesecih letošnjega leta skladiščila 54 tisoč ton mleka v prahu, kar je več kot v celotnem lanskem letu skupaj.
Minister mag. Židan je ob tem povedal, da je interventen ukrep skladiščenja izredno pomemben in ga je potrebno ponovno zagnati tudi pri prašičjem mesu. Nov ukrep pri reševanju mlečne krize je tudi finančna spodbuda kupcev izven Evropske unije, da kupijo evropske mlečne proizvode. Slednji ukrep je v večini že dogovorjen z večino državami in ga mora potrditi še Evropska komisija. »Evropska komisija naj dokončno sprejme ukrepe za rešitev krize, ki so jih s skupnimi močmi dogovorile države članice«, je še dejal minister in se francoskemu ministru zahvalil za vso podporo, ki jo Francija namenja Sloveniji, pri tem pa je posebej izpostavil podporo Francije pri odprtem vprašanju zaščite terana.
Obisk ministra Le Folla v Sloveniji poteka v okviru njegovega obiska po nekaterih državah EU, pred zasedanjem Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo v Bruslju 14. marca, na katerem bodo ministri EU sprejemali ukrepe za stabilizacijo kmetijskih trgov. Na februarskem zasedanju Sveta EU so si bile države članice v razpravi enotne, da se razmere na nekaterih kmetijskih trgih, kljub izvajanju rednih ukrepov ter svežnju dodatnih ukrepov še naprej poslabšujejo. Države so pozvale Evropsko komisijo k sprejetju dodatnih ukrepov za stabilizacijo kmetijskih trgov na ravni EU, na pobudo Komisije pa so do 26. februarja poslale tudi že pisne predloge. Komisija bo na prihajajočem zasedanju kmetijskih ministrov predstavila predloge za rešitev dlje časa trajajoče krize v kmetijstvu.