Sindikat opozarja na prevelik stalež divjadi
Pristojne na Ministrstvu za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano in ostalih pristojnih inštitucijah Sindikat kmetov Slovenije že več let opozarja na nevzdržne razmere, do katerih je pripeljal sedanji način gospodarjenja z divjadjo.
Tudi predstavniki Sindikata kmetov Slovenije v območnih enotah Zavoda za gozdove RS opozarjajo na prevelik stalež divjadi in posledično vse večje škode. Glede na dejstvo, da je Zavod za gozdove RS ugotovil, da na območju 500.000 ha ni mogoča naravna obnova gozdov z jelko, hrastom in plemenitimi listavci ter, da kmetje, zaradi nedelujočega sistem ocenitve škod in omalovažujočega odnosa upravljavcev lovišč do oškodovanih, v velikem delu sploh ne prijavljajo škod po divjadi in zvereh, lahko sklepamo, da je populacija divjadi in zveri v Sloveniji ušla iz nadzorovanega upravljanja.
Na Sindikatu kmetov Slovenije nas je ob sprejemanju letnih lovsko upravljalnih načrtov po lovsko upravljalnih območjih, ki so bili v pripravi in potrjevanju v zadnjem mesecu razveselila novica, o predlaganem 2 do 25 odstotnem povečanju odstrela jelenjadi v posameznem lovsko upravljavskem območju. Populacija jelenjadi se je v zadnjih 30 letih izrazito povečala. Na kmetijskih in gozdnih površinah zaradi tega nastajajo ogromne škode pri popašenosti travinja in posevkov žit ter drugih poljščin, objedenosti mladja in poškodbah mlajših sestojev gozdov.
V Sindikatu kmetov Slovenije podpiramo strokoven, trajnosten in sonaraven način upravljanja z divjadjo, ki bi pomenil rešitev za obstoječo situacijo. Populacijo prenamnožene divjadi in zveri bi v nekaj letih spravil na vzdržno raven in posledično pripomogel k zmanjšanju škod.
Zato ne razumemo nasprotovanja t.i. »akademske sfere« lovske bratovščine. Očitno ima interes nekaterih vplivnih oseb in lobijev v Sloveniji večjo težo, kot množica kmetov, lastnikov zemljišč in gozdov, ki trpi škodo na pridelkih, svojih zemljiščih in gozdu. Zato podpiramo strokovno utemeljen predlog rešitev Zavoda za gozdove RS, ki mu je bila zaupana naloga upravljanja z divjadjo in je na podlagi monitoringa in raziskav spoznal, da imamo kmetje prav in so razmere ušle nadzorovanemu upravljanju. Zato podpiramo odločitev za povišan odstrel in menimo, da je predlog ukrepov pravilen in smotern.
Anton Medved, predsednki Sindikata kmetvo Slovenije