Premier Miro Cerar na posvetu zadružnikov
Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar je v Portorožu nagovoril udeležence 42. posveta zadružnikov, ki je letos namenjen prenosu ukrepov nove skupne kmetijske politike. Ob tem je bilo ključno sporočilo predsednika vlade zadružnikom, naj s svojim delovanjem še naprej prispevajo k promociji in razvoju partnerstev, ki stremijo h krepitvi kmetijskega sektorja in pomena razvoja kmetijstva. »Pri tem gre za motiv, ki v ospredje ne postavlja dobička, temveč kvalitetno življenje družbe oziroma skrb za skupnost. To seveda še ne pomeni, da je dobiček nekaj slabega, temveč, da mora biti le-ta pravično in smotrno razdeljen in porabljen,« je izpostavil premier.
Slovensko zadružništvo, za katerega je značilna dolga in bogata tradicija razvoja, danes pomembno sooblikuje tudi prihodnost evropskega kmetijstva in podeželja, je ocenil premier. Prav tako zadružni podjetniški model prispeva h gospodarski pluralnosti in je pomemben del socialnega tržnega gospodarstva, je dejal premier.
Podjetja, ki delujejo po zadružnem poslovnem modelu, so po besedah predsednika vlade tudi bistveno bolj odporna na negativne posledice globalne gospodarske krize od ostalih, pretežno profitno usmerjenih podjetij. »Zadruge so namreč zaradi svojega specifičnega upravljavsko–lastniškega modela, ki temelji na medsebojni solidarnosti in pravični distribuciji ustvarjenega, sposobne razviti socialni kapital, pripadnost in inovacijski potencial, ki jim omogoča potrebno ekonomsko konkurenčnost v primerjavi s strogo profitno usmerjenim gospodarstvom,« je še pojasnil predsednik vlade.
Ob tej priložnosti je premier opozoril na velik pomen lokalno pridelane hrane, med katero številni slovenski proizvodi slovijo po izjemni kakovosti tudi v svetovnem merilu in dosegajo odličnost, na katero smo in moramo biti ponosni. V luči nadaljnje krepitve partnerstva med pridelovalci in potrošniki je premier zadružnikom zagotovil, da si bo vlada prizadevala ustvarjati dobre poslovne pogoje, ki bodo omogočali konkurenčno poslovanje in sodobnejše pristope v organizaciji ter vodenju zadrug. »Prizadevali si bomo zagotoviti ustrezne razvojne možnosti, nuditi ustrezno podporno in finančno okolje ter sprejeti celovite politike v podporo zadružnemu poslovnemu modelu,« je poudaril premier dr. Cerar.
Pri tem je spomnil, da se je vlada v koalicijski pogodbi zavezala spodbujati nadaljnji razvoj zadružništva v sklopu posebnega strateškega projekta Spodbujanje socialnega podjetništva, zadružništva in ekonomske demokracije. V sklopu vladnega projekta tako že deluje posebna projektna skupina za zadružništvo, v kateri sodelujejo tudi predstavniki zadružnikov, ki lahko po besedah premierja pomembno prispevajo k iskanju odgovorov, kako lahko država in pristojna ministrstva učinkovito podprejo prizadevanja za pospešen razvoj zadružništva pri nas.