Predsednik vlade z nevladnimi organizacijmi
Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar je ta teden na delovnem sestanku sprejel predstavnike nevladnih organizacij s področja kmetijstva, gozdarstva in podeželja. Ob tem je izpostavil pomen, ki ga imajo kmetijstvo, gozdarstvo in podeželje za državo. »Slovenija je bila vedno močno povezana s slovensko zemljo in vsem, kar iz nje izhaja. To moramo ohraniti tako v smislu gospodarske koristi, okolja, samooskrbe kot zagotavljanja zdrave ter kakovostne hrane,« je poudaril premier. Kmetijstvo in podeželje imata poleg strateškega pomena, zagotavljanja hrane, izjemno pomembno vlogo tudi na področju ekologije, ohranjanja kulturne krajine in poselitve slovenskega, geografsko višje ležečega prostora, se je sogovorniki strinjal predsednik vlade.
Kot je na delovnem srečanju, ki so se ga udeležili tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, državna sekretarka na ministrstvu za finance dr. Mateja Vraničar ter državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, Tadej Slapnik, izpostavil predsednik vlade, gradi vlada vizijo slovenskega kmetijstva, ki bo temelj prehranske varnosti države in skupaj z gozdarstvom in ribištvom temelj gospodarske vitalnosti podeželja.
Po besedah predsednika vlade je izjemnega pomena ohranitev in ustvarjanje novih delovnih mest v kmetijstvu ter zagotavljanje varne in kakovostne hrane. Zato bo treba ustvariti stabilnejše in bolj stimulativno poslovno okolje v kmetijstvu in z njim povezanih dejavnostih, čemur je bil namenjen tudi današnji delovni sestanek.
Na delovnem srečanju so bile obravnavane teme s področja gozdarstva in lovstva z vidika lastnikov gozdov, pomen mladih in žensk na podeželju za trajnostni razvoj, odprodaja državnih kmetijskih površin kmetom, zagotavljanje spodbudnega okolja za poslovanje zadrug in področje javnih naročil.
Predstavniki nevladnih organizacij so izpostavili nekaj ključnih izzivov, vezanih na obdavčitev kmetijstva in dopolnilnih dejavnosti, kjer je največ vprašanj glede uvedbe davčnih blagajn ter ureditev nepremičninskega davka. Z vidika lastnikov gozdov je bila izpostavljena politika na področju gozdarstva in lovstva, kjer so pozvali k čim večjemu vključevanju lastnikov gozdov ter odprtem dialogu, ko gre za novitete na tem področju.
Z nevladne strani so se srečanja udeležili predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič, direktor Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Branko Ravnik, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk, predsednica GZS – Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij Anka Miklavič Lipušček, predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, predsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije Rajko Štefanič, podpredsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije Janez Beja, predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule in predsednik Zveze slovenske podeželske mladine Rok Damijan.