Poplave, Cioloş in rebalans proračuna
Minister za kmetijstvo in okolje Franci Bogovič je predstavil stanje po poplavah in napovedal obisk evropskega komisarja za kmetijstvo in razvoj podeželja, Daciana Ciolosa na posvetu o skupni kmetijski politiki (SKP) v Krškem. Državni sekretar Branko Ravnik pa je predstavil rebalans proračuna za prihodnje leto.
Minister Bogovič je spregovoril o nedavnih poplavah in ogledal si je območja v Savinjski in Šaleški dolini. Padavine, ki so padle na porečje Savinje so najprej naredile veliko škode ob hudournikih, prišlo je do velik pretokov vode in do škode na objektih, podobno se je dogajalo tudi v Šaleški dolini, pa tudi drugod po Sloveniji. Seveda pa to nista edini prizadeti območji in v poročilu o škodi, ki ga bo danes obravnavala vlada je zapisano, da je škode več kot za 209 milijonov evro, tako da je Slovenija upravičena do pomoči iz Evropskega sklada. Je pa minister Franc Bogovič na tiskovni konferenci posebej pohvalil delo gasilcev, komunalnih delavcev, vojske in vseh drugih, ki so priskočili na pomoč ob poplavah.
Cioloş v Sloveniji
V Krškem bo v petek potekala prestavitev reforme SKP in vplivi na slovensko kmetijstov, ki se je bo udeležil tudi evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja, Daciana Cioloş. Kot je dejal kmetijsko-okoljski minister bo to dobra priložnost, da komisarju predstavimo slovenska izhodišča do reforme SKP. Ključno vprašanje je višina proračuna za kmetijstvo, saj nekatere države članice predlagajo znižanje sedanje stopnje 1,08 odstotka BDP EU (1.033 milijard evrov), predlog ciprskega predsedstva je znižanje za 50 milijard evrov in dodal: »odločitve, ki jih bodo skupaj sprejeli Svet, Evropski parlament in Komisija, bodo tudi temelj za izvajanje kmetijske politike v Sloveniji. Zato je naša ključna naloga, da v pogajanjih dosežemo takšne rešitve, ki bodo tudi v prihodnje omogočale razvoj slovenskega kmetijstva, in bomo lahko upoštevali naše specifične pogoje in razmere ter oblikovali rešitve, ki bodo reševale naše probleme.«
Rebalans kmetijskega proračuna
Državni sekretar Branko Ravnik je na koncu predstavil predlog proračuna ministrstva za 2013, ki znaša 815,7 milijonov evrov, kar je 270 milijonov več, kot znaša letošnji veljavni proračun. Zvišanje sredstev gre predvsem na račun zvišanja stopnje sredstev iz evropskih skladov – SKP, ribiški sklad, del kohezijskega sklada. Integralna sredstva, iz katerega se financirajo politike, se v 2013 zmanjšujejo iz 204,8 na 195 milijonov evrov. Sredstva se znižujejo predvsem na račun izhodišč, da se masa za plače v javnem sektorju znižuje za 12,5 odstotkov na predvideno letošnjo realizacijo. Branko Ravnik je poudaril, da »bodo zniževanja sredstev prihodnje leto deležne tudi vse strokovne naloge, ki jih financira ministrstvo. In da ne bi prišlo do poslabšanja stanja, ko gre za izvajanje tovrstnih nalog je, bo potrebno določijo prednostne naloge.«