Pismo s kmetije Orešnik
Naša kmetija je obvestila VURS in javnost, da ne dovoli več vstopa uradnim veterinarjem v naš obrat, ker dela ne opravljajo dovolj strokovno, hkrati pa imamo zaradi neobveščanja VURS obolel velik del črede z virusnim artritisom.
Kljub našemu obvestilu nas je obiskala inšpekcija. Ker je inšpektorica pokazala dobronamernost, smo ji omogočili pregled. Pred pregledom nas je inšpektorica seznanila z dejstvom, da je bila z Vodičem dobre higienske prakse, ki ga uporabljamo, kot metodo za zagotavljanje varnosti naših izdelkov, seznanjena dan pred obiskom. Vodič je bil potrjen s strani VURS-a leta 2009.
V novembru 2010 je Veterinarska fakulteta za potrebe doktorske naloge na naši kmetiji odvzela kri vsem 136-im kozam, z našo privolitvijo. Kljub njihovi obljubi, da bomo o rezultatih obveščeni, smo le te uspeli pridobiti šele pred dobrim tednom dni. Izvedeli smo, da smo v času odvzema imeli okužene štiri živali, med njimi kozla, ki smo ga dobili z Biotehnične fakultete. Z njim smo parili mladice zadnjih dveh let in verjetno okužili večino njih. Ker so znaki bolezni na začetku slabo vidni, na bolezen nismo sumili, majhno količino mleka pa smo pripisovali prav vsemu, le bolezni ne. In ker je mleko naš glavni prihodek, smo utrpeli veliko gospodarsko škodo. Bolezen je mogoče sanirati le z uničenjem bolnih živali in namestitvijo novih. Tudi če čredo saniramo takoj, bomo imeli količino mleka, kot smo jo imeli pred boleznijo, šele leta 2016.
Pri tem je VURS imel že leta 2005 podatke, da je z virusnim artritisom okužene 10 % drobnice v Sloveniji, vendar, kot smo bili obveščeni s strani VURS, jim predpisi ne nalagajo, da bi bili o tem obveščeni rejci živali, katerih živali so bile ob pregledu zdrave ali katerih živali niso bile pregledane. Tako nismo imele nobene informacije o tem, da v Sloveniji ta bolezen sploh je, kaj šele, da bi bilo dobro kupljene živali pregledati na to bolezen. Zapore prometa z živalmi ni bilo, prav tako nobene zahteve s strani VURS o pregledu plemenskih kozlov.
Problem je tudi, ker se bolezen med drugim prenaša tudi z mlekom na kozliče. Po zagotovilih VURS-a, pa naj se ne bi na človeka. Veseli bomo, če bodo o tem rekli še kaj zdravniki, kajti potrošniki o neškodljivosti bolezni za ljudi dvomijo. Glede nato, kaj vse nam odgovorni prikrijejo – upravičeno.
Naša kmetija od vsega začetka predeluje surovo mleko. Naši izdelki varni, saj uporabljamo prakso, ki preprečuje namnoževanje škodljivih bakterij in virusov. Mleko predelamo takoj ali kratko skladiščimo in nadzorujemo kisanje. Izdelki tistih kmetij, ki uporabljajo prakso, kot jo uporabljamo mi in jo narekuje tudi Vodič dobre higienske prakse, so praviloma varni. Izdelki tistih, ki se ne držijo take prakse, pa so lahko tudi zdravju škodljivi, ne glede nato kakšno nevarnost za človeka predstavlja virusni artritis. Bolj ko je okužena čreda, večje je tveganje, saj živali pri tej bolezni oslabijo in so zelo dovzetne tudi za druge bolezni. Tako stanje bi moralo skrbeti tudi VURS in ne samo kmete in potrošnike. Po naših informacijah so nekatere črede v Sloveniji okužene tudi do 80-odstotno.
Pri vsem tem, če sirar vestno izpolnjuje razne evidence in skrbno zbira razna potrdila, kot so; da se steklovina, ki jo uporabljajo, lahko uporablja za živila; da je čistilo varno; da je vaba za podgane varna in podobno, jim uradni veterinar potrdi, da delajo prav. Nihče pa nas ne vpraša, kako mleko predelujemo oziroma kako dolgo shranjujemo mleko in kako nadziramo postopek kisanja.
Po naši oceni VURS ne skrbi dovolj za zdravje potrošnikov, nam onemogoča preživetje, svoje inšpektorje pa pošilja v ogenj brez vode za gašenje.
Sirarje, ki izdelujete varne mlečne izdelke in imate metodo s katero zagotavljate, da so vaši izdelki taki praviloma vsak dan, pozivamo, da zaprete vrata vaših sirarn uradnim veterinarjem, dokler se za delo ne usposobijo. Sirarne vam po zakonu ne morejo zapreti. Plačilu kazni se lahko izognete tako, da uradnemu veterinarju dovolite vstop in se uprete z molkom, saj nam zakon tega ne preprečuje.
Več, ko nas bo, lažje bomo dosegli, da se razmere uredijo, v korist vseh: nas kmetov, potrošnikov in tudi inšpektorjev.
Zahteve
VURS pozivamo, da nemudoma prične z usposabljanjem uradnih veterinarjev za delo v mlečnih obratih na kmetijah in zaščiti potrošnike s kontrolo zdravstvene ustreznosti naših proizvodov na prodajnih mestih.
VURS in MKO pozivamo, da ugotovi stanje glede virusnega artritisa v Sloveniji, omogoči rejcem sanacijo čred iz javnih sredstev ter podeli statuse »čreda prosta bolezni«, tako kot so naredile druge države v Evropi in to iz proračunskih sredstev.
Pozivamo tudi, da se zaradi velike škode, ki smo jo utrpeli rejci in jo bomo, kljub sanaciji trpeli še nekaj let, rejcem izplačajo pravične odškodnine in s tem prihranite naš in javni denar, ki ga bomo sicer porabili za individualne odškodninske tožbe.
Veterinarsko in Biotehniško fakulteto pozivamo, da prispevajo svoj delež pri usposabljanju uradnih veterinarjev ter pri sanaciji čred zaradi obolelosti z virusnim artritisom.
Usposobitev uradnih veterinarjev pa pričakujemo najkasneje do septembra 2012, sanacijo čred najkasneje do maja 2013, ter izplačilo škod v najkrajšem času, vendar najkasneje do maja 2013.
Trdna zaveze glede naših zahtev pričakujemo v 60 dneh.