Občine naj čimprej prijavijo škodo po suši
Mag. Dejan Židan, minister za okolje in prostor je obiskal Pomurje in Ptujsko, kjer se je sestal s predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Predstavili so mu prva poročila o škodi po suši, sam pa si je ogledal posledice na terenu.
Minister mag. Židan je ob obisku povedal, da je letošnje leto za slovenskega kmeta in slovensko kmetijstvo leto katastrof, saj je po moči in poplavah zdaj še suša. Izpostavil je, da imajo kmetje na voljo nekatere ukrepe v Tehnoloških priporočilih za zmanjšanje občutljivosti kmetijske pridelave na sušo, ki so jih skupaj pripravili ministrstvo, Kmetijski inštitut Slovenije in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. Vendar ob tako visokih temperaturah, nobeni ukrepi ne morejo v celoti pomagati, zato je škoda prisotna in neizogibna. »V takšnih primerih države, katerim pridelava hrane nekaj pomeni, pomagajo z državno intervencijo. Izplačila za škodo po lanski suši v višini 5,6 milijona evrov bo tako vlada izplačala predvidoma v mesecu septembru.« Minister je napovedal tudi predčasna izplačila neposrednih izplačil, ki jih lahko v skladu z zakonodajo EU, država članica začne izvajati že sredini oktobra. Zato je pozval občine, da škodo čimprej prijavijo Upravi RS za zaščito in reševanje, saj se na podlagi tega škoda popiše in lahko pripravi sanacijski program.
Kar se tiče namakalnih sistemov v Sloveniji, je minister povedal, da jih je premalo in sredstva, ki so na voljo v okviru Programa razvoja podeželja, niso dobro izkoriščena. Do danes je bilo tako razdeljenih 4,5 milijona evrov, trenutno se končuje razpis za nove namakalne sisteme v vrednosti skoraj 10 milijonov, v naslednjem obdobju pa bo na voljo še 24 milijonov evrov. Pri tem je minister poudaril, da bo pri namakalnih sistemih potreben podoben princip dela, kot pri sistemu oskrbe prebivalstva z vodo, in sicer pristop k projektu celotne regije.
Fotografija je bila posneta 2. 8. 2013 v Osrednji Sloveniji – kar pomeni, da so razmere katastrofalne po vsej državi. Še toliko slabše je, ker vode že primanjkuje za pitje, tako da je poraba ponekod že močno omejena, prepovedano pa je pranje avtomobilov.