Neobdelana ovčja volna ni odpadek
Volna zdravih živali spada v skladu z zakonodajo o živalskih stranskih proizvodih (v nadaljevanju: ŽSP) med snovi tretje kategorije. Imetniki živali, pri katerih nastane volna po striženju, pa so dolžni z njo ravnati v skladu z Uredbo (ES) št. 1069/2009. To pomeni, da morajo volno oddati zbiralcem volne ali obratom, ki so za ravnanje z volno odobreni ali registrirani pri Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Volne ne smejo odlagati kot odpadek v sistem zbiranja komunalnih odpadkov.
Izjeme
V Uradnem listu RS, z dne 22. maja 2015, je objavljen Pravilnik o živalskih stranskih proizvodih, ki niso namenjeni prehrani ljudi. Izvedbeni akt določa pogoje uporabe in odstranjevanja ŽSP, vloge in postopke registracije in odobritve obratov nosilcev dejavnosti, vloge za dovolitev odstopanj za uporabo, prevoz in odstranitev ŽSP ter postopke odobritve odpreme in nadzor nad trgovanjem ŽSP v državah članicah.
Z uveljavitvijo nacionalnega predpisa imajo nosilci dejavnosti možnost izjem pri registraciji, kadar gre za namene neposredne dobave proizvodov na lokalni trg in kadar se na trg RS daje tudi neobdelana ovčja volna.
Omejitev količin
Nosilec dejavnosti lahko izvede vse postopke obdelave volne do končnega izdelka in prodaje na lokalnem trgu brez predhodne registracije dejavnosti pri UVHVVR, če gre za rokovanje z majhnimi količinami volne. Opredelitev majhnih količin je 20 killogramov na teden oziroma največ ena tona na leto. V praksi to pomeni, da lahko tudi uporabniki, ki so fizične osebe, in npr. doma pletejo izdelke iz volne, filcajo in podobno. Neobdelano volno nabavijo neposredno pri rejcu ovac, brez registracije take dejavnosti.
Tudi v gradbeništvu
Prav tako lahko nosilci dejavnosti neobdelano ovčjo volno oddajo na trg na ozemlju RS, če jo porabijo kot zastirko na zemljišču ter izolacijski material v gradbeništvu. Sodi tudi med dobra toplotna izolacijska gradiva. Volnena vlakna namreč vsebujejo maščobo lanolin, ki vpliva na toplotno izolativnost. Prav tako je vsebnost lanolina predvsem pomembna pri zaščiti pred zajedavci, saj ga ti ne marajo. Ovčjo volno lahko uporabmo tudi kot zastirko, ker zmanjšuje izhlapevanje vode iz tal, preprečuje večjo zbitost, zmanjšuje nihanje vlažnosti, preprečuje rast plevelov in zmanjšuje nihanje temperature v tleh. V takšnih primerih se ne zahteva registracija uporabnika neobdelane volne. Ne glede na to, da prejemniki volne niso registrirani, pa mora kmetija oziroma obrat ali objekt izvora, voditi evidence o prejemnikih in količini oddane volne in dlake.
Glede na navedena dejstva in možnosti odstopanja od zakonodajnih pravil je tudi volno, ki ni dovolj kakovostna, moč koristno uporabiti, zato menimo, da bo uveljavljeni pristop vplival na zmanjšanje neprimernosti odstranjevanja tovrstnega živalskega stranskega proizvoda.