Nekaj nasvetov gasilcev

Napačen priklop in postavitev električnih naprav
Okoli električnih naprav mora biti vedno dovolj prostora za kroženje in hlajenje zraka. Vsi veliki hišni aparati, kot so štedilnik, hladilnik, pralni in sušilni stroj, morajo biti napajani neposredno iz vtičnice, in ne prek podaljška. Če več velikih porabnikov energije to dobiva prek enega kabla, lahko nastane kratek stik, posledica pa je lahko požar.
Nenadzorovan štedilnik
Eden najpogostejših vzrokov za požar doma je kuhanje. Potrebnih je le nekaj sekund, da plinski plamen ali električna plošča izzoveta požar, zato kuhinje, medtem ko kuhate, nikoli ne zapuščajte.
Stara oprema
Stari in poškodovani kabli prav tako povečujejo tveganje za nastanek požara, zlasti če so žice iz njih v stiku z lahko vnetljivimi površinami. Da ob tem nastane požar, je potrebne manj kot pol minute. Zato si raje priskrbite nove kable, saj bo strošek precej nižji.
Vključeni aparati
Nikoli ne puščajte pralnega ali sušilnega stroja, pečice in podobnih naprav v delovanju brez nadzora, pa čeprav bi skočili samo v trgovino. Kadar se od doma odpravljate za dlje časa, televizijo, računalnik, pralni in sušilni stroj, štedilnik, pečico in drugo izklopite iz električnega omrežja.
Sveče brez nadzora
Ena sama svečka lahko, čeprav menite, da je v izparilniku povsem varna, izzove velik požar. Zato sveč nikoli ne puščajte brez nadzora.
Neočiščen dimnik
V svoj dom dvakrat na leto obvezno povabite dimnikarja. Pred kurilno sezono in po njej. Ta bo očistil in pregledal dimnike, saj se lahko nakopičene saje v njih vnamejo in povzročijo veliko škodo.
Detektorji dima
Že pri projektiranju novogradnje ali ob adaptaciji doma je prav razmisliti tudi o vgradnji detektorja dima, naprave, ki zaznava dim. Ta se največkrat uporablja kot javljalnik požara, ki lahko ob prisotnosti dima samostojno oddaja zvočni in/ali svetlobni signal. Navadno so detektorji dima zaprti v plastičnem ohišju v obliki diska, premera približno 150 mm in 25 mm višine, vendar je oblika lahko odvisna od proizvajalca in tipa detektorja. Večina detektorjev dima deluje po načelu optičnega zaznavanja (fotodioda) ali fizikalnega procesa (ionizacije), medtem ko drugi uporabljajo obe metodi zaznavanja za povečanje občutljivosti. Detektorji dima so napajani prek centralnega požarnovarnostnega sistema, ki se napaja prek električnega omrežja z lastnim rezervnim napajanjem. Samostojni detektorji pa se navadno napajajo samo z eno baterijo. Za nasvet, kje je najprimernejši prostor za postavitev detektorjev dima, lahko povprašate lokalne gasilce ali gradbenega inšpektorja.