Nadomestila za zmanjšanje dohodka na VVO
Vlada je po dolgih letih brezpravja vendarle sprejela uredbo s katero določa ukrepe, za katere se lahko izplačajo nadomestila za zmanjšanje dohodka iz kmetijske dejavnosti zaradi prilagoditve ukrepom vodovarstvenega režima (nadomestila), način izplačevanja in merila za izračun višine nadomestil za zmanjšanje dohodka iz kmetijske dejavnosti. Nadomestila se izvajajo kot državna pomoč v skladu s Smernicami Skupnosti o državni pomoči v kmetijskem in gozdarskem sektorju in Uredbo Komisije o podrobnih pravilih glede uporabe Uredbe Sveta o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP). Nadomestila se izplačajo na najožjih vodovarstvenih območjih (VVO), namenjenih za varstvo vodnih virov za javno oskrbo s pitno vodo, ki so določena v skladu s predpisi Vlade RS, ki urejajo najožje vodovarstveno območje.
Kdo je upravičen do nadomestil
Upravičenec do nadomestila (upravičenec) je nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je za zmanjšanje dohodka iz kmetijske dejavnosti vložil zahtevek za izplačilo nadomestila. Zavezanec za izplačilo nadomestila (zavezanec) je izvajalec javne službe oskrbe s pitno vodo, ki upravlja vodni vir, za katerega je določen vodovarstveni režim na najožjem vodovarstvenem območju.
Višina nadomestila se bo določila s točkovanjem posameznega kmetijskega gospodarstva na podlagi metodologije. Nadomestila se izplačajo najpozneje v šestih mesecih od vložitve zahtevka. Nadomestila iz zahtevkov za leto 2011 se izplačajo do 1. julija 2012. Nadomestila so se izplačevala že v letu 2010, vendar na podlagi sheme »de minimis« pomoči. V postopku preverjanja skladnosti sheme pomoči s pravnim redom EU je Evropska komisija ugotovila pomanjkljivosti, zaradi katerih je potrebna sprememba uredbe. Shemo državne pomoč mora po objavi predpisa v Uradnem listu RS odobriti še Komisija.