Metrobovi dnevi
Četrti Metrobovi dnevi, prireditev, namenjena izobraževanju in srečanju z našimi poslovnimi partnerji, smo tokrat organizirali že četrtič. Iz leta v leto številčnejša udeležba dokazuje, da so ljudje željni znanja in izkušenj. S tokratno tematiko V korak s časom smo želeli izpostaviti, da se trg kmetijskih proizvodov spreminja, prihajajo novi proizvodi, nove aktivne snovi, nove usmeritve kmetijske politike, čemur je potrebno prilagoditi tudi kmetijsko prakso.
Z uvodnim predavanjem Mikotoksini – nevarnost, ki se povečuje, je bila izpostavljena vedno večja problematika na tem področju (najnevarnejši: DON, zearalenon-žita; aflatoksini, ohratoksini-koruza). To so škodljive presnovke plesni na žitih (najpogostejše Fusarium graminearum in Fusarium culmorum) in koruzi (Aspergillus spp.), njihova vsebnost pa ima velik vpliv na zdravje človeka in živali. V stik s pridelki pridejo na samem polju, med prevozom in sušenjem ali skladiščenjem. Eden najpomembnejših ukrepov za preprečevanje razvoja Fusariumspp. in vsebnosti mikotoksinov je uporaba ustreznih fungicidov v žitih (Caramba®) v času začetka cvetenja. V koruzi trenutna tehnologija ne omogoča popolne preprečitve nastanka mikotoksinov, lahko pa z ustreznim rokovanjem (pravočasno spravilo pridelka, ustrezno gnojenje, skladiščenje, itd.) njihov nastanek vsaj deloma omejimo.
S predstavitvijo Praktični nasveti pri zaščiti koruze in soje proti plevelom je izkušnje na zanimiv način podal predstavnik partnerskega podjetja BASF iz Srbije. Soja je za slovenski trg še posebej zanimiva zaradi podpisa »deklaracije o podonavski soji« v lanskem letu. Slovenija se je tako pridružila skupini držav, ki si prizadevajo za povečanje pridelave soje v podonavskem bazenu in v južni Evropi ter podpira pripravo beljakovinske strategije (pridelki brez gensko spremenjenih organizmov) na ravni EU. V okviru nove skupne kmetijske politike (SKP) je predvidenih več ukrepov, ki omogočajo vzpodbujanje pridelave soje in drugih beljakovinskih poljščin. Znano je, da je zatiranje plevela v soji eden izmed najpomembnejših tehnoloških ukrepov, zato so bili poudarki predavanja na pravilnem pristopu varstva pred pleveli in posledično ustrezni uporabi herbicidov (Basagran® 480 in Focus® AktivPack). Antirezistenčna strategija pri preprečevanju peronospore in pepelovke vinske trte kot tretje predavanje s predstavitvijo izkušenj iz Madžarske, je pokazalo, da so sredstva, ki so tudi del našega škropilnega programa (Cabrio® Top, Collis®, Vivando®…), dosegala izjemne rezultate.
Posebej izpostavljeni sta bili zadnji dve predavanji. V predzadnjem je bila predstavljena novost našega prodajnega programa v prihodnjem letu: Akris® – herbicid za najvišje donose koruze. Gre za visoko učinkovit herbicid z dolgotrajnim delovanjem za sočasno zatiranje enoletnega širokolistnega in travnega plevela, zgodaj po vzniku koruze. Odlikuje ga vrhunsko delovanje na vznikle plevele in izjemno rezidualno delovanje, ki omogoča, da njiva ostaja nezapleveljena skozi daljše obdobje ter neoviran rast in razvoj koruze. Poleg odličnega herbicidnega delovanja izkazuje Akris® odlično selektivnost, zaradi česar lahko koruza v popolnosti izkoristi svoj potencial za pridelek. Odlična herbicidna učinkovitost in selektivnost tako zagotavljata visoke pridelke in ekonomičnost pridelave. Uradni del prireditve smo zaključili s predstavitvijo novega sortimenta v naši prodajni paleti – Biocidi. Najpomembnejša prednost spodaj omenjenih biocidnih proizvodov sta novi, učinkoviti aktivni snovi, ki sta pomembni pri antirezistenčnem delovanju. Gre za proizvode, namenjene zatiranju plazečih žuželk (ščurki, pajki, bolhe…) – biocid Somi; muh, komarjev in ostalih plazečih žuželk – biocid Deltasect 015 RTU in mravelj – biocid Imidasect Ants. Poleg omenjenih pa predstavlja obrambo pred insekti in ektoparaziti z naravnimi minerali InsectoSec, naravna kemično definirana snov, ki izkazuje visoko učinkovitost na ciljne organizme. Je nestrupen, brez nevarnosti pojava rezistence z dolgotrajnim bio-fizikalnim učinkom in brez negativnih vplivov na tretirane živali in njihove produkte.
Udeleženci so tudi na letošnjem srečanju prejeli številne zanimive in uporabne informacije, ki so podkrepljene z rezultati lastnih poskusov ter izkušnjami iz tujine.
Konec prireditve pa je popestril eden in edini Uroš Perič – slovenski Ray Charles kot ga radi imenujejo »belec s črnskim glasom«.