Ljubljanske mlekarne v francoske roke
Od velikih napovedi, da bodo Ljubljanske mlekarn prešle v roke zadružnikov je ostalo bolj malo. Mlekodel in Zadružna zveza Slovenije skupaj z DBS so 19. septembra dale ponudbo za prevzem Ljubljanskih mlekarn in ponudili za delnico 6,50 evra. Glede na to, da je bila knjižna vrednost konec leta 2011 skoraj 11,80 evra, se je lastnikom ponudba očitno zdela prenizka. So pa s to ceno zagotovo spodbudili francosko mlekarna Lactalis, da so za malo večjo vsoto uspeli doseči dogovor za prevzem 50,3 odstotnega deleža od družb NFD Holding, Factor Banka, KD Delniški Dohodkovni, KD Banka in Sava. Iz neuradnih a zanesljivih virov smo izvedeli, da ja Lactalis za delnico plačal 8,59€. Mlekodel je, ob tem da so objavili uspešen prevzem delnic, uspel kupiti 194.713 delnic oziroma 4,44 odstotka vseh in svoj lastniški delež v družbi povečati na 36,41 odstotka. Poleg Lactalisa so torej največji lastniki. Do konca izvedbe posla mora nakup presoditi še urad za varstvo konkurence, nato pa bo moral Lactalis skladno z zakonom objaviti prevzemno ponudbo za preostali delež.
Kot smo izvedeli iz uradnih virov, ki ne želijo biti imenovani, so zadružnike pred objavo ponudbe za prevzem opozorili, naj bodo pri navajanju cene za delnico previdni in naj ne ponudijo prenizke cene. Iz dogajanja torej lahko ugotovimo, da so pravzaprav omogočili dokaj poceni nakup drugemu ponudniku. Bodo pa prav Ljubljanske mlekarne okrepile Lactalisov položaj v regiji jugovzhodne Evropi kot enega glavnih igralcev na trgu mleka in mlečnih izdelkov. In ko bodo Hrvaška postala članica EU, bo pretok blaga postal še bolj enostaven in hiter.
Postavlja se torej vprašanje kaj to pomeni za slovenske kmete – rejce mleka. Bolj malo verjetno je, da bo obveljala napoved, da naj bi ne bilo prestrukturiranja. Postavlja pa se tudi vprašanje kaj bodo zdaj zadružniki naredili s svojim, pravkar povečanim deležem. Ali ga bodo za nekoliko višjo ceno prodali? Njihova odgovornost je sedaj zelo velika. S prodajo svojega deleža, bi mlekarno dokončno potisnili v francoske roke in jim omogočili tudi stautarno večino in tako popolnoma prosto razpolaganje. Na preizkušnji je torej do zdaj zelo poudarjan nacionalni interes.