Lani več kot 330 milijonov za ukrepe SKP
»Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja je lani za ukrepe skupne kmetijske politike izplačala 336,7 milijonov evrov, od tega 70,5 milijonov iz slovenskega in 266,2 milijona iz evropskih sredstev,« je na tiskovni konferenci povedal direktor Agencije Benedikt Jeranko. Največ denarja je bilo namenjeno za površine in živali, ki sta po novem združena v eno izplačilo, in sicer 140,4 milijona evrov, za okoljske ukrepe OMD in KOP so izplačali 94,4 milijona evrov, za investicije za razvoja podeželja 77,6 milijona, za ribištvo 5 milijonov, za promocijo (GIZ mleko in izdelki, ter GIZ za zelenjavo) 1,4 milijona, za de minimis okrog en milijon evrov.
Direktor Jeranko je izpostavil, da so lani pohiteli z izplačili zaradi poletne suše in so kmetom z OMD začeli izplačevati sredstva za neposredna plačila že v oktobru, novembra pa je več kot 7.600 najbolj prizadetim upravičencem prejelo 11 milijonov predplačila neposrednih plačil. Kot je ob tem povedal, so za letos 2012 do danes skupno izplačali 161,5 milijonov evrov, odločbe za ukrepe KOP pa bodo, tako kot je predvideno izdane od aprila do junija.
Osnovni namen tiskovne konference pa je bil predvsem bližajoči se začetek izpolnjevanja novih zbirnih vlog. Letošnja kampanja se bo začela 26. februarja, trajala pa bo do 6. maja (oz. do 31. maja, ko se izteče še zamudni rok). Izpolnjevanje je tudi letos obvezno v elektronski obliki, vlagatelji pa lahko sami oddajo elektronsko podpisane zbirne vloge preko interneta, vnos vlog pa je organiziran tudi na lokacijah Kmetijske svetovalne službe.
Novost pri letošnjem izpolnjevanju vlog je ena, in sicer povezana z navzkrižno skladnostjo –
kmetovalec mora od zdaj naprej upoštevati krajinske značilnosti oziroma posebnosti območja. To pomeni, da posamezne predele, ki so pod posebnim varstvom (skupina dreves, nasad oljk, posamezna drevesa), ne sme poškodovati, odstraniti oziroma uničiti.
Vsa navodila, obrazci, informacije in podatki pa so na voljo na spletnih straneh Agencije. Agencija je na dom poslala pisno opozorilo le tistim, ki imajo v Registru kmetijskih gospodarstev (RKG) neusklajene podatke, zaradi katerih vnos zbirne vloge ne bo mogoč, tistim, ki imajo na svojih kmetijskih površinah kakšno od krajinskih značilnosti in tistim, ki imajo svoja zemljišča v južnem delu Slovenije, kjer so bili lani posneti novi letalski posnetki.
Ob koncu je spregovoril tudi spregovoril o tem, kaj se dogaja z zahtevkom Evropske komisije, da mora Slovenija vrniti 25 odstotkov prejetega denarja za razgradnjo sladkorne tovarne Ormož, ker ukrepa ni izvedla v celoti. »Italija ima podoben spor, kjer poskušajo ugotoviti ali so silosi del proizvodnega procesa ali ne. Slovenija bo v tem primeru bomo sodelovala kot stranka v postopku na razpravi 13. 3. 2013 na sodišču v Luksemburgu. Že naslednji dan pa bomo imeli obravnavo pred Komisijo in tako ne moremo povedati, kaj bo. Je pa dejstvo, da mnenje pravnega organa Komisija ni dolžna upoštevati, odločbo sodišča pa ja,« je zaključil Benedikt Jeranko.