Kmetje plačujejo davek na obljubo
Maja so kmetje, ki so stopili v vodenje knjigovodstva v letu 2014, začeli prejemati nerazumno visoke položnice za plačilo prispevkov za socialno zavarovanje. Predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice in Sindikata kmetov Slovenije z Antonom Medvedom na čelu, so sklicali novinarsko konferenco in predstavili prav neverjeten način dvojne obdavčitve kmetov.
Predsednik KGZS Cvetko Zupančič je pojasnil, da do tega prihaja zaradi uveljavitve ZPIZ-2, ki prinaša nov način določitve zavarovalne osnove za kmete, in sicer na podlagi predpisov o dohodnini. V njih pa niso upoštevana zvišanja in znižanja davčne osnovne ter prispevki za socialna zavarovanja, plačani s strani kmetov in tako so kmetje, zavarovani kot kmetje, prejeli tudi do sedemkrat višji znesek. Branko Ravnik, direktor KGZS je podrobno pojasnil, kako je lahko prišlo do tega. Kmetom so namreč v dohodnino za leto 2013 prišteli neposredna plačila in znesek za vlogo v letu 2014. Ker so v letu 2013 plačevali davek po KD, so bila ta plačila za davek dodana v dohodnino za leto 2014.
Kljub opozorilom KGZS Ministrstvu za finance, da je to nepravično in nepošteno do kmetov, jim do zdaj niso prisluhnili. Upoštevali so zgolj mnenje strokovnjakov za knjigovodstvo in revizijo, ki pravijo, da se vloga za neposredna plačila upošteva v dohodek v letu, ko je oddana in ne v letu, ko jih prejmejo.
Aleš Kotnik, kmet, ki je med oškodovanimi je tako dejal: »Kako je mogoče, da moramo kmetje plačati davek od denarja, ki je šele obljubljen in od denarja, ki ga dobimo. Zame je to tiha nacionalizacij!«
Tako predstavniki KGZS kot Sindikata zdaj pričakujejo, da bosta ministrstvo za finance in ministrstvo za delo in socialne zadeve popravili napako. Kako? Glede na to, da pišejo zakone in jih poznajo, naj bi oni tudi našli pravo rešitev. Z zadevo je seznanjeno ministrstvo za kmetijstvo in jih podpira, vendar niso pristojni za to področje. O zadevi bomo podrobneje poročali tudi v tiskani izdaji Glasa dežele.