Jubilejna razstava dobrot s kmetij
Zavod Ptuj, Mestna občina Ptuj, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) v sodelovanju z ostalimi kmetijsko gozdarskimi zavodi in ob podpori Ministrstva za kmetijstvo in okolje pripravljajo 25. državno razstavo in ocenjevanje kmečkih prehranskih izdelkov, ki bo potekala od 15. do 18. maja 2014 na Ptuju.
Takole je bilo lani (klikni sliko)
Predsednik KGZS Cvetko Zupančič je na tiskovni konferenci povedal, da letos sodeluje več kot 600 kmetij iz Slovenije in zamejstva. »Aktivnosti v zvezi z razstavo dobrot s slovenskih kmetij so pomoč pri promociji in prodaji izdelkov naših članov. Kmetije to s pridom izkoriščajo in ustvarjajo s prodajo dodano vrednost. Prav tako so pomembni tisti, ki svojih izdelkov ne tržijo, saj s svojim sodelovanjem prispevajo k pestrosti razstave. Pri povečanju števila izdelkov, predvsem pa pri dvigu kakovosti ocenjenih izdelkov je vloga kmetijske svetovalne službe (KSS) nepogrešljiva, saj je ob organizacijskem delu ves čas skrbela za prenos znanja z izobraževanji in praktičnimi delavnicami. Cilj je namreč ustvariti kakovost in jo ponuditi, da jo potrošnik dobi,« je zaključil Zupančič.
Na jubilejni državni razstavi bodo razstavljeni izdelki v trinajstih skupinah. Letos ima na razstavi osrednje mesto Podravje. Posebej se bosta predstavila KGZS Zavod Ptuj in Maribor ter biotehniški šoli Ptuj in Maribor. O aktivnostih pa je nekaj poudarkov izpostavil predsednik organizacijskega odbora Dobrot slovenskih kmetij Peter Pribožič: »V pripravah na jubilejno 25. državno razstavo Dobrote slovenskih kmetij, ki poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja, so strokovne komisije že ocenile sokove, suho sadje, sokove, marmelade, konzervirano zelenjavo, kise in olja in mesne izdelke, danes in jutri pa ocenjujejo mlečne izdelke. Na ocenjevanje je bilo letos prijavljenih 1.230 izdelkov, največjo rast je zaznati pri oljih in mlečnih ter mesnih izdelkih. Letos je 8 kmetij prijavilo tudi ocenjevanje embalaže, ki je letos prvič. Pri zbiranju prijav in vzorcev so sodelovali kmetijski svetovalci pri vseh kmetijsko gozdarskih zavodih znotraj KGZS. Spodbuden je vedno večji interes sodelovanja kmetij, ki imajo dopolnilno dejavnost registrirano in dobrote tudi tržijo.«
V okviru štiridnevnega programa pa je izpostavil razstavo Slovenski kruh iz domovine in zamejstva na ptujskem gradu ter strokovni posvet o Novostih na področju označevanja živil, regijsko konferenco o Uveljavitvi načela kratkih verig v sistemu javnega naročanja hrane in živil v javnih zavodih ter okroglo mizo z naslovom Družinska kmetija – prihodnost mladih na podeželju.
O pomenu prireditve DSK je v imenu generalnih sponzorjev iz zadružnega sistema (Zadružna zveza Slovenije, Deželna banka Slovenije, Kapitalska zadruga, Kmečki glas in Semenarna) spregovoril še direktor Zadružne zveze Slovenije Bogdan Štepec: »Zadružni sistem je dolgoletni sponzor prireditve, saj je naša naloga tudi promocija kmetijskih pridelkov in izdelkov kmetov, članov zadrug. Prireditev je pomembna za slovensko podeželje, zato jo bomo podpirali tudi vnaprej.«
V sklopu prireditev, ki promovirajo Dobrote slovenskih kmetij je tudi Podeželje v mestu, zato Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije to soboto, 10. maja, vabi na Pogačarjev trg v Ljubljani, kjer bo potekalo Podeželje v mestu – Dobrote slovenskih kmetij. Izbrane slovenske kmetije bodo v pokušino in nakup ponudile svoje pridelke in izdelke, s katerimi sodelujejo na ocenjevanjih na 25. Dobrotah slovenskih kmetij.