Evropska komisija popušča Hrvatom pri teranu

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan se je danes odzval v zvezi z informacijami, povezanimi z ravnanjem Evropske komisije pri razvoju dogodkov pri zaščiti vina Teran. V izjavi za medije je minister sporočil, da je Evropska Komisija najavila pripravo delegiranega akta, s katerim bi hrvaškim pridelovalcem dovolila izjemo pri uporabi imena Teran za označevanje vina, čeprav je to že zaščiteno kot slovensko vino s planote Kras. »S takšnimi nevarnimi potezami se maje ugled Evropske Komisije v Sloveniji«, je poudaril mag. Židan.
Dovoljenje za odstop
Po informacijah, ki jih je danes prejelo MKGP, je Evropska Komisija najavila, da bo Hrvaški dovolila izjemo oziroma odstop od veljavnega pravnega reda EU, in to po več kot treh letih in pol po vstopu Hrvaške v EU. Po besedah ministra mag. Dejana Židana bo Komisija s tako odločitvijo naredila izjemen presedan, ker bi zaobšla inštitut pristopnih pogajanj, ki so ji zaupana s strani držav članic in jih vodi v imenu držav članic. »Za vsako izjemo od pravnega reda mora kandidatka za članstvo zaprositi, do njene vloge pa se opredeli tako Komisija kot vse države članice, ki sprejmejo do pogajalskih zahtev skupno stališče. Hrvaška v pristopnih pogajanjih ni zaprosila za trajno izjemo za označevanje sorte teran«, je opozoril minister. Evropska komisija je s tem po njegovem mnenju legalizirala hrvaške kršitve in neodzivnost hrvaških pristojnih organov na kršitve, na kar je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Komisijo večkrat uradno opozorilo.
V vsebinskem smislu pa bi po mnenju ministra odločitev Komisije, ki v konkretnem primeru daje večjo težo označevanju sorte kot že več kot desetletje tudi v EU priznani zaščiteni označbi porekla Teran, postavila pod vprašaj eno ključnih prioritete EU na področju skupne kmetijske politike EU – razvoja, spodbujanja in promocije zaščitenih označb porekla, ki ji namenja tudi pomemben del javnih sredstev. »Če bo delegiran akt sprejet, bo Slovenija izkoristila vse pravne možnosti za ohranitev celovite zaščite, izpodbijala akt tako na Svetu EU, v Evropskem parlamentu in sprožila tožbe na Sodišču EU. Minister je še izpostavil, da je Slovenija v zvezi zaščiteno označbo porekla Teran delovala ves čas odprto in pregledno. »Še naprej bomo naredili vse za zaščito interesov pridelovalcev, katerih legitimna pričakovanja bi bila kršena: s tožbo in promocijo terana, katerega zaščita porekla ostaja samo slovenska«, je zaključil minister Židan.
Konzorcij pridelovalcev Terana
Boris Lisjak, predsednik Konzorcija pridelovalcev Terana je v izjavi medijem izpostavil, da so leta 2004 teran zaščitili, saj od njega živi mnogo družin. Vprašal se je, zakaj po toliko letih zaščite, sedaj ponovno odpiramo, kar je bilo že odločeno. »Teran smo zaščitili in zaščita je bila pravočasna in popolna«, je še podaril Lisjak.
Enolog dr. Frederik Vodopivec je prav tako izrazil razočaranje nad to informacijo. Povedal je, da so se v času priprave zaščite terane navezovali predvsem na zgodovinska, etnološka, pedološka in kulturna dejstva, ki jih hrvaška v vseh naporih ni morala dokazati. Vprašal se je o kredibilnosti EU institucij. »Stvari se tu ne smejo ustaviti, imamo dovolj argumentov in dejstev, da bomo teran branili do konca«, je zaključil dr. Vodopivec.
Marjan Colja iz vinske kleti Vinakras pa je povedal, da so pridelovalci terna na Krasu ogorčeni nad odločitvijo Komisije. Povedal je, da so tako aktualnega komisarja kot predsednika Evropske Komisije povabili na Kras, da predstavijo dejstva, vendar na njihovo povabilo niso dobili nobenega odgovora. »To kaže na ignoranco Komisije do kraševcev«. Zato državi po njegovih besedah ne ostane nič drugega kot tožba.