»Eno jabolko na dan«
Kmetijsko ministrstvo v sodelovanju s sadjarji in Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS je v torek, 25. avgusta začelo promocijsko kampanjo »Eno lokalno jabolko na dan…«, s katero želi povečati porabo lokalno pridelanih jabolk. Slovenskega potrošnika želi opozoriti na prehranske koristi uživanja lokalno pridelanih jabolk, ki naj jih vključijo v vsakodnevni uravnotežen obrok. V ta namen bodo pripravili dogodke, kjer bodo potrošniki lahko spoznali in okusili različne sorte jabolk, ki jih pridelujemo v Sloveniji, njihove posebnosti ter sezono pridelave, način shranjevanja in uporabo jabolk v kulinariki.
Jabolka so naravni vir prehranskih vlaknin in drugih naravnih snovi kot so pektini, mikroelementi, vitamini in rastlinski fenoli. Vsebujejo tudi naravno prisotne sladkorje, zato so lahko odličen priboljšek. Pridelava jabolk v Sloveniji se izvaja po strogih fitosanitarnih pravilih in pod budnim očesom slovenskih kontrolnih inštitucij. Pridelovalne razmere v Sloveniji omogočajo pridelavo jabolk vrhunske kakovosti, ki so obrana v optimalnem času zrelosti. Kratke transportne poti pa ne obremenjujejo okolja.
Glavnina akcije z radijskim oglaševanjem, kontaktnimi in izobraževalnimi oddajami bo potekala med 15. sep. in 15. okt., ostali promocijski dogodki pa bodo potekali vse do Dneva slovenske hrane in Tradicionalnega slovenskega zajtrka, 20. novembra. Na ulicah večjih slovenskih mest in trgovskih centrih bodo potrošniki lahko srečali maskoto »Jabolko«, ki jih bo informiralo in delilo lokalna jabolka za pokušino. Sadjarji (pridelovalci in hladilnice) bodo organizirali tudi dneve odprtih vrat.
V tednu Slovenske hrane bodo povabili podjetja in institucije, da se pridružijo gibanju in zagotovijo malico za zaposlene v obliki lokalno pridelanega jabolka. Več informacij o vseh aktivnostih kot tudi dnevu odprtih vrat lahko potrošniki najdejo na spletni in Facebook strani »lokalna-kakovost.si«, kjer bodo potekale tudi nagradne igre.
Informacija o stanju v sektorju jabolk v Sloveniji
Slovenski pridelovalci jabolk se zaradi ruskega embarga na izvoz živil v Rusijo soočajo s povečano ponudbo jabolk na trgu EU, kar vpliva na zniževanje cen po celi EU, tudi Sloveniji. Posredni učinek ruskega embarga na slovenske pridelovalce jabolk je sicer težko natančno oceniti, saj so bile cene jabolk že od začetka leta 2014 nizke in močno pod povprečjem cen leta 2013. Podatki tržno informacijskega sistema za sadje kažejo v letu 2015 do 33. tedna zelo dobre cene (2015: 33. teden jabolk 66,85 eur/100 kg, 2014: 38 eur/100 kg, 2013: 110 eur/100 kg). Kljub temu pa se bo zaradi letošnje večje kakovosti jabolk v EU povečal delež ponudbe prvega kakovostnega razreda na trgu, kar bo posledično predvidoma znižalo odkupne cene. V letu 2015 na ravni EU pričakuje okoli 12 milijonov ton jabolk, kar je količinsko na enaki ravni kot v preteklem letu.
V letu 2014 je Slovenija izvozila v tretje države 43.035 ton jabolk v skupni vrednosti 14,038 milijonov evrov. Največ jabolk je bilo izvoženih v Romunijo (dobrih 27 %), sledi izvoz jabolk v Avstrijo (24 %), BiH (dobrih 15 %), Hrvaško (9 %), Nemčijo (dobrih 7 %), Veliko Britanijo (5 %), Italijo (4,4 %), Črno goro in Srbijo po dobra 2 %, Bolgarijo (1,6 %). Manjše količine jabolk so smo izvozili še na Madžarsko, Dansko, Češko, v Združene arabske emirate, na Kosovo, v Belorusijo, na Nizozemsko, v Grčijo, na Poljsko, v Izrael, Makedonijo, Egipt, Španijo in Slovaško.
Slovenija je v letu 2013 izvozila 34.851 ton jabolk v skupni vrednosti 11,952 milijona evrov, od tega v Rusijo 39 ton, oziroma le 0,1 % v količini, vrednostno pa 0,3 %.
V Sloveniji smo zadnjih pet let pridelali povprečno do 100.000 ton jabolk letno. To je približno 50 kilogramov jabolk na prebivalca letno ali povprečno eno jabolko na vsakega prebivalca Slovenije za vsak dan.
Malo več kot dve tretjini pridelanih jabolk je iz intenzivnih nasadov (72.000 ton jabolk letno), ki se večinoma uporabijo kot namizna jabolka za svežo porabo in manjši del za predelavo. Jabolka, pridelana v ekstenzivnih sadovnjakih (28.000 ton jabolk letno), so večinoma namenjena predelavi. Zaradi izvoza jabolk in nadaljnje predelave večine ekstenzivno pridelanih jabolk pa je dejanska letna poraba jabolk na prebivalca skoraj za polovico nižja od prej omenjenih 50 kilogramov.