Dopolnjen zakon o gozdovih
Vlada RS je na današnji seji sprejela Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gozdovih. Spremembe in dopolnitve zakona se nanašajo na povečanje gospodarske aktivnosti v gozdovih z zagotavljanjem izvedbe Uredbe 995/2010/EU in njene izvedbene uredbe (Uredba 607/2012/EU). Spremembe zakona se nanašajo na:
– uvajanje prevoznice za vse gozdno lesne sortimente, ki so naloženi na prevozno sredstvo, ali pri prevozu (sledljivost lesa iz gozda do kupca);
– določitev pristojnih organov za izvajanje Uredbe 995/2010/EU in Uredbe 607/2012/EU (ministrstvo, pristojno za gozdarstvo, gozdarska inšpekcija in Carinska uprava Republike Slovenije);
– možnost graditve gozdnih prometnic brez soglasja vseh lastnikov gozdov;
– možnost, da lahko Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije (SKZG RS) z Zavodom za gozdove Slovenije sklene pogodbo o opravljanju strokovnih nalog v okviru izvajanja nadzora nad koncesijami v gozdovih v lasti Republike Slovenije.
Spremembe in dopolnitve Zakona o gozdovih pomenijo odločen boj s sivo ekonomijo na področju gozdarstva. Z uvedbo tako imenovanih “prevoznice” za vse gozdno-lesne sortimente, ki so naloženi na prevozno sredstvo ali pri prevozu, se zagotavlja sledljivost lesa iz gozda do kupca. S prevoznico poskušajo preprečiti nezakoniti sečnjo v Sloveniji in z njo povezano trgovino, kar je tudi temeljni namen EU Uredbe 995/2010. Prevoznico podpirajo tudi podjetja, ki poslujejo zakonito, saj menijo, da je prevoz gozdno-lesnih sortimenov brez kakršnega koli dokumenta nelojalna konkurenca. Prav tako se na tak način lahko ustvarja neevidentiran prihodek ter in neplačilo ustreznih davščin. Pričakujejo torej, da se bo na račun novega dokumenta zmanjšal izvoz hlodovine, ki se iz leta v leto povečuje. Za nespoštovanje zakonskih določil so predpisali tudi visoke kazni, in sicer od 2.000 € za posameznike, pa do 150.000 € za pravne osebe, posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, ali samostojne podjetnike posameznike. Poleg tega pa bo ob kršitvah sledil tudi odvzem blaga.
Vlaga zato meni, da bo imel zakon pozitivne učinke na gospodarjenje z gozdovi ter na učinkovitejše ukrepanje v primeru naravnih nesreč (požari, poplave, plazovi, karantenske bolezni, škodljivci). Z zmanjšanjem nezakonite sečnje in z njo povezanim prometom in trgovino z lesom, se bodo posledično povečali tudi prilivi v proračun RS.