Cepljenje proti bolezni modrikastega jezika (BT)

Cepljenje bo potekalo v skladu s programom cepljenja, ki ga je potrdil Veterinarski svet in odobril minister, pristojen za veterinarstvo.
Cepljenje
Ko je enkrat bolezen prisotna na območju države, je najučinkovitejši oziroma edini ukrep za izkoreninjenje bolezni zaščitno cepljenje. Prav tako ob pojavu bolezni v državi in določitvi območij z omejitvami omogoča ugodnejše pogoje za trgovanje.
Cepljenje ne vpliva neposredno na trajanje oziroma podaljšanje ukrepov zaradi BTV.
V skladu z drugim odstavkom 6. člena Uredbe (EK) št. 1266/2007 lahko država ukine vse ukrepe oziroma omejitve zaradi BTV, če dve leti po začetku izvajanja programa spremljanja in nadzora bolezni modrikastega jezika v skladu s 3. točko Priloge I Uredbe (EK) št. 1266/2007, vključno z dvema celotnima sezonama aktivnosti vektorja, na območju ni več kroženja virusa.
Cepljenje proti BTV 4 bo v letu 2017 v Republiki Sloveniji obvezno.
Za učinkovito zaščito mora biti vse govedo in drobnica cepljena v času, ki zagotavlja nastanek imunosti pred začetkom sezone aktivnosti vektorja.
Upoštevati je treba tudi izbiro cepiva, saj je število odmerkov, potrebnih za aktivno zaščito, drugačno pri posameznih vrstah dovzetnih živali.
Pri cepivu oziroma vrstah živali, kjer sta potrebna dva odmerka za nastanek aktivne zaščite, je treba upoštevati, da se odmerka aplicirata v razmiku 21 – 28 dni, aktivna zaščita pa nastane 21 dni po aplikaciji drugega odmerka (vsaj 42 dni po prvem odmerku).
V letu 2016 se je sezona brez aktivnosti vektorja končala 22. aprila 2016.
Za leto 2017 tako predvidevamo, da se bo sezona brez aktivnosti vektorja končala v obdobju od 1. – 25. aprila, odvisno od vremenskih/temperaturnih razmer.