Cene rastejo – a ne za kmetijstvo
Na novinarski konferenci, 6. oktobra 2021, je vodstvo KGZS opozorilo na zaskrbljujoč položaj slovenskega kmeta. V letošnji pomladi in poletju namreč ugotavljajo, da prihaja do resnih zaostritev pogojev pridelovanja, posebej z izjemno visokimi rastmi cen vhodnih stroškov, katere na kmetijah »vgrajujejo« v kmetijsko pridelavo. »Ugotovitve so resnično zaskrbljujoče. V rastlinski pridelavi so se cene vhodnih stroškov, poleg znanih podražitev energije, predvsem goriv, v zadnjih mesecih pomembno povišale,« je opozoril direktor KGZS Janez Pirc in dodal: »Še hujše pa so razmere v živinoreji, saj so se poleg naštetih podražitev, katere bremenijo pridelavo krme na poljih in travnikih, izjemno močno podražile tudi vse vrste krme. Na drugi strani ostajajo cene ključnih živinorejskih proizvodov kot so mleko, goveje, prašičje, perutninsko meso in meso drobnice praktično na istih ravneh – z vmesnimi znižanji – že nekaj zadnjih let.«
Razloge zaradi takšnih neskladij je treba iskati v neurejenih razmerah v prehranski verigi, je povedal predsednik KGZS Roman Žveglič, in še opozoril: »S tako nizkimi odkupnimi cenami kmetje ne bodo mogli več vlagati v obstoj in razvoj svojih kmetij, predvsem pa se kmetije ne bodo mogle prilagoditi višjim standardom, ki jih od nas pričakuje in zahteva družba.«
Sicer pa so na KGZS še poudarili, da opisane razmere ne omogočajo vlaganj v proizvodne zmogljivosti. Nasprotno, ob ohranjanju sedanjih cenovnih razmer pričakujejo, da bodo rejo opustili tudi tisti rejci, ki so doslej vztrajali in s svojo pridelavo – praviloma na območjih z omejenimi dejavniki – kljub doseganju le skromnega dohodka ohranjali kmetije, hkrati pa tudi kulturno krajino in pogoje za privlačnost podeželja za obiskovalce iz urbanih območji.
Zato na KGZS vztrajajo, da je dvig produktivnosti kmetij in posledično konkurenčnejšo pridelavo na kmetijskih gospodarstvih ključnega pomena za slovensko kmetijstvo. Slovenija tako mora iz evropskih, kot tudi iz lastnih sredstev zagotoviti dodaten denar za pospešeno posodobitev slovenskih kmetij.