Cene mleka blizu rekordnih vrednosti
Kljub relativno stabilnemu povpraševanju po mleku in mlečnih izdelkih na evropskih trgih se cene svežega mleka vztrajno dvigujejo. Razlog za rast cen je predvsem na strani ponudbe. Osnovni vzrok je zagotovo močno zmanjšana prireja mleka, ki se je v prvih petih mesecih letošnjega leta zmanjšala kar za dva odstotka v primerjavi z istim obdobjem lani. Dodatne razloge pa lahko najdemo tudi v neugodnih podnebnih razmerah in v visokih cenah surovin, ki se uporabljajo za prehrano govedi.
Zelo tehten razlog za rekordno višanje cen je tudi v povečanem izvoz mlečnih izdelkov. Zelo ugodne cene na tujih trgih so namreč močno spodbudile izvoz, in sicer predvsem sirov in mlečnega prahu. Številke so impozantne:
– izvoz sirov iz EU-27 je letos dosegel celo več kot 10% rast ( v Rusijo +11%, v zda +7%),
– izvoz kondenziranega in UHT mleka pa je narastel kar za 31odstotkov.
Iz vsega tega je jasno, da je običajna sezonsko nizka ponudba mleka še manjša, potrebe po mleku vse večje in cene mleka na prostem trgu se približujejo rekordnim, tistim na ravni v letu 2008. Vse navedeno seveda vpliva tudi na odkupne cene v Sloveniji, kjer pa se je pojavil še nov faktor – povpraševanje iz sosednje Hrvaške. Odkupovalci na dvig cen reagirajo različno, odvisno od sklenjenih pogodb s kupci. Pri GPZ pa zdaj že tretji mesec zapovrstjo dvigujejo odkupno ceno mleka, in bo v mesecu avgustu že presegla 0,37 evra za liter, standardne kakovosti. Povezava na članek