AGRA – podeljeni certifikati FSC
Direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS, Irena Šinko, in minister za kmetijstvo in okolje, mag. Dejan Židan, sta na slavnostni prireditvi, ki je potekala na v sklopu sejma AGRA, predstavnikom zasebnih lesnih podjetij podelila certifikate FSC (Forest Stewardship Council – Svet za nadzor gozdov).
Novi prejemniki certifikata FSC so podjetja: Murales, GG Iinpo, Lesoj, Petrol, , GULILES Vrtovin, AS – Primus, IM-EX Trade, Poljanšek Franci s.p. – Hrast, Lobe & Lobe, Lescom, Žagarstvo »Vlček« Jožef Ulčnik s.p. Vsi državni gozdovi, s katerimi gospodari Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije, so FSC certificirani, kar pomeni, da se v njih gospodari nadstandardno, po načelih modernih evropskih gozdarskih državnih podjetij oziroma po svetovno priznanih kriterijih. Sklad je FSC certifikat za vse državne gozdove, s katerimi gospodari, prejel leta 2007. V letih od 2010 je Sklad proces certificiranja razširil tudi na zasebni gozdarski in lesno-predelovalni sektor, pri čemer je bilo certificiranih več kot 25.000 ha zasebnih gozdov in 48 zasebnih podjetij.
Vloga Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije je na področju vzpostavljanja gozdno-lesne verige nesporna. Državni in zasebni gozdovi, ki so certificirani v okviru Skladove FSC sheme, pomenijo edino FSC certificirano surovinsko bazo za slovenska lesna podjetja, vzpostavitev slovenske gozdno-lesne verige pa je eden temeljnih ciljev, pomembnih za izboljšanje gospodarske strategije Slovenije. Sklad zato s povezovanjem te verige želi okrepiti slovenska gozdarska in lesna podjetja, da bodo lahko s certificiranimi lesnimi proizvodi konkurenčno nastopala tudi na tujih trgih.
Certifikat FSC kupcem izdelkov iz lesa zagotavlja, da je bila v samem izdelku upoštevana celotna nadzorna veriga, ki sega od gospodarjenja z gozdom, do sečnje, transporta, lesnopredelovalne dejavnosti do prodajalca. Predstavniki slovenskega gozdarskega in lesno-predelovalnega sektorja se bodo morali vse bolj odločati za vstop v shemo certificiranja, saj so kupci vedno bolj okoljsko ozaveščeni, podjetja, ki imajo certifikat, pa pridobijo na ugledu in si tako olajšajo dostop na nove trge. Prav tako izdelki s certifikatom pridobijo na dodani vrednosti in kakovosti, krepi pa se tudi sodelovanje med udeleženci lesne verige.