Aflatoksini v mleku
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča potrošnike, da je odredila umik in odpoklic mleka zaradi prisotnosti aflatoksina v mleku iz naslednjih mlekomatov:
Surovo mleko iz mlekomatov na lokacijah:
– Mlekomat Kamnik – Ljubljanska cesta 14, Kamnik
– Mlekomat Lj-Petrol , CELOVŠKA CESTA 147 A, Ljubljana
– Mlekomat TUŠ Moste pri Komendi, Moste 8c Moste, Komenda
– Mlekomat Lj-Bežigrad, Dunajska cesta 220, Ljubljana
– Mlekomat Lj-BTC, Šmartinska cesta 152, Ljubljana
– Mlekomat LJ-Petrol Šmartinska, Šmartinska cesta 45, Ljubljana
Potrošnikom, ki so omenjeno mleko kupili v enem od zgoraj omenjenih mlekomatov, svetujemo, da ga ne uporabljajo za prehrano. Prekuhavanje mleka ne uniči aflatoksina, zato predlagamo, da mleko zavržejo.
Na spletni strani Instituta za varstvo zdravja pa je objavljena razlaga, zakaj so aflatoksini nevarni. Aflatoksini se namreč v jetrih presnovijo v zelo reaktiven metabolit, ki lahko reagira z beljakovinami in deoksiribonukleinsko kislino (DNK) in poškoduje oziroma uniči jetrne celice. Lahko se zgodi, da pride do odpovedi jeter zaradi obilnega propada jetrnih celic. So genotoksični (lahko poškodujejo genetski material, DNK) in rakotvorni ter verjetno teratogeni (lahko poškodujejo zarodek).
Aflatoksin M1 predstavlja tveganje za zdravje ljudi, evropska zakonodaja predpisuje nizko mejno vrednost 0,050 μg aflatoksina M1 v kilogramu surovega mleka, mleka za proizvodnjo mlečnih izdelkov ali toplotno obdelanega mleka (Uredba Komisije št. 1881/2006). Mejna vrednost aflatoksina M1 v začetnih in nadaljevalnih formulah za dojenčke, je še za polovico nižja (0,025 μg/kg).