Cortevin dan polja 2022 na Dobu
Na kmetiji Janeza Gaberška v Čemšeniku, na Dobu pri Domžalah, je Corteva pripravila dan polja in predstavila hibride koruze, tudi tiste iz programa Aquamax. Slednji letos zaradi res nenormalnih rastnih razmer niso pokazali tega, kar prinašajo, še vedno pa so, kot je povedal dr. Alojz Sreš, bistveno manj prizadeti kot drugi. Vendar pa tudi ni bilo poškodb zaradi strun, koruzne vešče in sovke, sa je bilo seme tretirano s pripravkom Lumiposa. Poleg tega je bilo seme treirano še z odvračalom in hranilom za seme. Tudi zato Pionerjevi hibridi v začetku hitreje rastejo, saj imajo mlade koreninice več hranil na voljo prav iz ovoja. Tone Tomšič, prav tako predstavnik Corteve, je predstavil posamezne hibride in tudi kakšne so njihove prednosti, opozoril pa tudi na siliranje, ki že poteka. Ker koruza letos neenakomerno zori kot tudi za boljšo ješčnost krav svetujejo za priprave dobre silaže uporabo silirnih dodatkov.
Novosti v Corteva tehnologiji
»Naš namen ni samo prodati, ampak z vami skupaj doseči čim večji pridelek ali čim več litrov mleka, zato temu lahko rečemo kar Corteva tehnologija,« je pojasnil Alojz Srež. Njihova strokovna služba skupaj s kmetovalci stremi k istemu cilju in jim pomaga z nasveti, če pride do težav r rasti. V tehnološkem delu imajo zdaj kar nekaj novosti, ki na eni strani odgovarjajo zahtevam po nižjem obremenjevanju okolja, na drugi strani pa zvišujejo ekonomiko pridelave na ravni kmetije. Tako so predstavili N-LOCK – stabilizator dušika, ki ga velja uporabiti pri raztrosu gnojevke, in sicer tako, da ga kmet vlije v cisterno pred črpanjem ali pa ga prej poškropi po njivi, kjer bo raztrošena gnojevka. S tem pripravkom namreč dosežemo to, da se dušik ne izpira in ne izhlapi, glede na učinkovitost pa so tudi v pridobivanju CE certifikata.
Novost je tudi biostimulator Utrisha®N. Z njegovo uporabo lahko pridelajo do 2 toni več silaže na hektar ter do 600 kg žita. Pomembno je le njegova pravočasna uporaba, posebej to velja za žita, da ga uporabijo čimprej, ne pa da čakajo na aplikacijo za varstvo pred pleveli.
Vračanje v preteklost
Ni vse staro tudi slabo, bi lahko napisali. Ugotovili so, da je varstvo ozimnega ječmena in zgodaj sejanih žit v jeseni, ki so ga mnogi opustili, bolj učinkovit, kot spomladansko zatiranje. Z novim pripravkom Bizon, ki ga lahko uporabimo v količini 1 l/ha, žitu pomagamo do pravilnega in dobrega razraščanja, spomladansko varstvo pa običajno odpade. Bolj podrobno bomo strokovne predstavitve na vseh omenjenih področjih opisali in razložili v tiskani izdaji Glasa dežele.