Upravljanje populacij velikih zveri
Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenija (KGZS) ocenjujejo, da se stanje zaradi vpliva velikih zveri na življenje in delo ljudi na območjih pojavljanja v preteklem letu ni izboljšalo. Nasprotno, ocenjujejo, da je stanje na meji vzdržnega oziroma na posameznih območjih presega meje strpnega sobivanja.
Pred kratkim je bil sprejet nov Pravilnik o spremembah Pravilnika o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave. V njem je določeno, da se lahko do 30. septembra 2016 ustreli 72 medvedov na osrednjem območju pojavljanja, 14 v robnem in 3 medvedi na območju izjemne prisotnosti. Skupaj torej 89 medvedov.
V življenjskem prostoru volka se v tem obdobju lahko odvzame 7 volkov. KGZS se s takšnim predlogom ni strinjala, saj to ne omogoča strpnega sobivanja. Takšna višina odvzema ne zagotavlja niti obstoječega stanja, kaj šele, da bi omogočala izboljšanje razmer.
Glede na to, da imamo v Sloveniji eno najgostejših populacij medvedov na svetu (na enoto površine), se KGZS zavzema za postopno znižanje populacije. Zato je bil predlog KGZS, da se v naslednjem obdobju veljavnosti pravilnika ustreli 120 medvedov, kar je nekoliko več, kot je ocenjen prirastek.
Predlog KGZS utemeljuje z dejstvi, ki so odraz stanja na terenu. Število konfliktnih situacij se ne zmanjšuje; nasprotno, število klicev na interventno skupino je bilo v preteklem obdobju najvišje do sedaj. Zaradi gostote populacije predvsem mlajši medvedi v iskanju življenjskega prostora pogosto zahajajo v bližino naselij ali celo v naselja. Škode ostajajo na visoki ravni, je pomemben ukrep za izboljšanje razmer na terenu znižanje številčnosti populacije. Na KGZS menijo, da s takšnim poseganjem ne bi ogrozili ugodnega stanja populacije, kar je temeljna zahteva Direktive o habitatih.
Podobno je tudi pri volkovih. Stanje je na posameznih območjih zaskrbljujoče. Ponavljajoči napadi so na nekaterih območjih že privedli do opuščanja reje, posledično je ogroženo tudi vzdrževanje kulturne krajine. Vse pogostejši so tudi napadi na veliko živino (govedo, osli, konji). Po drugi strani se izraža nezadovoljstvo tudi skozi ilegalne odstrele. Da bi se razmere na terenu izboljšale, je KGZS predlagala odvzem 12 volkov.