Srečanje mladih kmetov in strokovnjakov – Finančna stabilnost kmetij
Strokovni dogodek Srečanje mladih kmetov in strokovnjakov z naslovom »Finančna stabilnost kmetij« na temo finančne pismenosti in gospodarnosti kmetij, ki smo ga organizirali v Zvezi slovenske podeželske mladine skupaj s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bil v ponedeljek, 26.8.2024, na kmetijsko živilskem sejmu AGRA v Gornji Radgoni. Dogodek je sponzorsko podprla NLB d.d.
Preko pogledov različnih deležnikov na ekonomiko kmetij smo prepoznavali izzive in iskali rešitve na področju finančne pismenosti mladih kmetov z namenom izboljšanja njihove finančne stabilnosti in uspešnosti kmetovanja. Z dogodkom smo želeli omogočiti boljše medsebojno povezovanje in delovanje vladnih, nevladnih in gospodarskih organizacij, ki delujejo v kmetijsko-agroživilskem sektorju. S predstavitvijo pogledov kmeta, banke, svetovalne službe in predstavnikov kontrolne organizacije smo želeli nasloviti različne poglede in vidike finančne stabilnosti kmetij.
Srečanje so s svojimi pozdravi otvorili predsednica Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM) Eva Golob, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) Roman Žveglič ter državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) mag. Ervin Kosi.
Svoje uvodne predstavitve pred interaktivnimi delavnicami so izvedli mladi kmet Dejan Sukič, vodja službe za ekonomiko kmetijstva in davke na KGZS Mateja Gorše Janežič, vodja prodajne skupine na NLB d.d. Jure Hočevar ter Anita Dirnbek in Rozka Saje iz Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja.
V nadaljevalnih interaktivnih delavnicah so se udeleženci dogodka razvrstili v več omizij, znotraj katerih so preko metod študije primera identificirali ključne korake in vloge posameznih deležnikov. Ta pristop je omogočil udeležencem, da so preko analize resničnih primerov pridobili praktične izkušnje, razvili kritično razmišljanje in se preko skupnega reševanja izzivov danih primerov mrežili z deležniki.
Doris Letina, vodja področja za mlade kmete in kmetijsko politiko pri ZSPM, je ob dogodku poudarila: »Finančna stabilnost je želja in potreba vsake kmetije, toda velikokrat je odvisna od dejavnikov, na katere težko vplivamo. Poskusimo predvideti tveganja in imeti odgovore nanje, toda pri tem ima pomembno vlogo tudi okolje, v katerem kmetujemo. Kmet, dobavitelj, zadruga, trgovec, potrošnik, kakor tudi svetovalec, banka in seveda politično okolje. Ključen je transparenten in vzajemen odnos, kjer kmet ni zgolj prisoten, temveč osrednji člen, ki ima dostop do relevantnih informacij in pogajalsko moč. Za boljše razumevanje in odzivanje kmeta na (ne)predvidljive dejavnike moramo graditi na finančnem opismenjevanju kmetov ter krepitvi podpornega okolja, ki bo kmetu zagotavljalo potrebno pomoč in oporo, ko bo le ta potrebna. Ne le zaradi finančne stabilnosti kmetij, to je temelj trdnega kmetijstva, razvitega podeželja in dostopa do slovenske hrane. Stabilnost kmetij je naša skupna odgovornost – ne le kmeta, temveč celotne družbe.«
Marija Brodnik Lodewijk iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob dogodku povedala: »Marsikatera kmetija se sooča s težkim stanjem, razlogi pa so različni; od visokih cen proizvodnih materialov, nizkih odkupnih cen kmetijskih proizvodov in nestabilnih pogodbenih odnosov. Pogosto se zgodi, da zaradi pomanjkanja informacij kmetije zaidejo v položaj, za katerega ne vedo, ali je rešljiv ali ne. Tedaj so dobrodošle informacije strokovnjakov, ki pa jih je potrebno poiskati na pravem mestu. Še posebej mladi kmetje, ki še nimajo izkušenj, so pogosto v stiski. Zato je nujno, da se posvetujejo in skušajo najti pomoč in rešitve strokovnjakov, predvsem pa se morajo zavedati, da morajo poskrbeti za kar najboljšo informiranost, da se težave, če je le možno, ne bi pojavljale ali celo ponavljale. Predvsem pa si želimo, da mladi kmetje brez zapletov in težav izkoristijo javna sredstva, ki so jim na voljo v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027, kot tudi finančne instrumente, ki jih izvaja Slovenski regionalni razvojni sklad na podlagi pogodbe sklenjene z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Jure Hočevar, vodja prodajne skupine pri Novi Ljubljanski banki je razložil: »V NLB se zavedamo, da je kmetijstvo ena ključnih strateških panog vsake države, zato kmetijski dejavnosti namenjamo posebno pozornost. Z veseljem podpiramo tovrstne dogodke, saj je podpora mladim kmetom – prevzemnikom kmetij – eden pomembnejših poudarkov naše Agro strategije. Specializirani svetovalci v NLB so vedno pripravljeni prisluhniti mladim prevzemnikom kmetij in jim s prilagojenimi finančnimi rešitvami pomagati pri mirnem prevzemu ter nadaljnjem razvoju kmetije v smeri trajnostne naravnanosti. Zavedamo se posebnosti kmetijskih gospodarstev in tudi njihovih finančnih izzivov, ki jih prinašajo modernizacija, digitalizacija in tehnološke spremembe. Zaradi tega smo s kmetovalci redno v stiku, večkrat letno pa jih tudi obiščemo na njihovih kmetijah. Skozi pogovor poskušamo razumeti delovanje kmetije ter tako skupaj poiskati najboljšo finančno rešitev, ki je prilagojena vsaki kmetiji posebej.«
Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije je dejal: »Zahvala gre mladim kmetom, ki kmetujete, vztrajate in črpate znanje. Naša generacija nas ni učila računati, pomembno je bilo, da se dela, pa naj stane, kolikor hoče. Mlajša generacija je bolj zahtevna, želi korak naprej, kar je tudi prav. Ključna zgodba ekonomskega položaja so poštene odkupne cene in stabilnost teh cen. Le tako si lahko dolgoročno narediš načrt, kako boš kmetoval. Imamo primere, ko si želijo mlade kmetije v svoji zagnanosti kdaj tudi prehitevati, včasih pride lahko zato do finančnih težav. Prepričan sem, da se bo v Sloveniji še kmetovalo, mora se kmetovati, družba pa mora znati to večplastnost kmetovanja ceniti, tudi takrat, ko se gre v trgovino, kupi hrano, se pogleda, od kod je prišla. S tem se najbolj pomaga slovenskim kmetijam.«
ZAHVALA
Zveza slovenske podeželske mladine se zahvaljuje vsem udeležencem za pripravljenost pri izboljševanju znanja na področju finančne pismenosti in razumevanju (finančnega) stanja slovenskega kmetijstva, soorganizatorjem Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ter Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano za tvorno sodelovanje in razumevanje (finančnih) izzivov mladih kmetov ter NLB d.d. za učinkovito in spoštljivo komunikacijo ter njihovo zavezanost pri podpori mladih kmetov.