Prednostne naloge MKGP v letu 2017 in 2018
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano uspešno uresničuje zadane cilje, ki si jih je postavilo kot prednostne naloge v prvi polovici mandata vlade dr. Mira Cerarja. Ob 2. obletnici vlade, je zato ministrstvo pod vodstvom ministra mag. Dejana Židana pripravilo seznam prednostnih nalog za leti 2017 in 2018:
1. Preglednejši in učinkovitejši sistem zaščite ter upravljanja s kmetijskimi zemljišči – Ohranjali in bolj optimalno bomo uporabljali kmetijska zemljišča, zato bo sprejeta Uredba o strateških območjih za pridelavo hrane, Uredba o podporah za odpravo zaraščanja kmetijskih zemljišč, Program namakanja do leta 2020 in pridobljena strokovna naloga za prenovo zemljiške zakonodaje.
2. Promocija kmetijstva in živilstva v državi ter internacionalizacija sektorja – Povečevali bomo stabilnost in poslovno uspešnost sektorja, zato bo z namenom okrepitve internacionalizacije, podprta živilska industrija in industrija povezana s kmetijstvom na ciljnih tretjih trgih, zagnana shema Izbrana kakovost pri mleku, mesu in sadju ter vodene bodo aktivnosti za večji delež lokalne hrane v javnih zavodih.
3. Pomembnejša vloga mladih v kmetijstvu – Vzpostavljen bo celovit sistem, ki bo mlademu kmetu podporno okolje za pridobivanje novih znanj, izkušenj in poslovnih možnosti z izvajanjem akcijskega načrta za delo z mladimi kmeti za obdobje 2016-2020.
4. Več znanja in tehnološki napredek v kmetijstvu – Za razvoj kmetijstva je bistveno obvladovanje tehnologij, stroškov in poslovanja, zato bo urejen in posodobljen status kmetijske svetovalne službe, vzpostavljen pilotni kompetenčni center v sadjarstvu, zagnano evropsko inovacijsko partnerstvo in ukrep sodelovanja.
5. Stabilizacija razmer v kmetijstvu in živilstvu – Za obvladovanje kriznih razmer na trgih bomo zagotavljali tekoče izplačevanje neposrednih plačil in drugih ukrepov kmetijske politike, nadgrajevali ukrepe za pravičnost v prehranski verigi in realizirali razpoložljive ukrepe EU za morebitno pomoč sektorjem v težavah.
6. Nadgradnja izvajanja Skupne kmetijske politike in priprava izhodišča za novo SKP – Za posodabljanje izvajanja SKP na podlagi pridobljenih izkušenj in spremenjenih naravnih ali tržnih razmer ter zaščite interesa kmetijstva in živilstva v naslednji finančni perspektivi, bomo letno nadgrajevali Program razvoja podeželja, dopolnjevali model neposrednih plačil in pripravili izhodišča za novo programsko obdobje po letu 2020.
7. Svetovni dan čebel – Z namenom razglasitve Svetovnega dne čebel na skupščini OZN v letu 2017, bomo nadaljevali s pridobivanjem podpore ključnih svetovnih držav, predstavili in zagovarjali pobudo na Odboru za kmetijstvo, na Svetu in julija 2017 na Konferenci FAO ter pridobivali podporo znotraj OZN.
8. Vodenje koordinacije 16+1 evropskih držav in Kitajske za področje gozdarstva – Za napredek na področju strokovnega in razvojnega dela ter novih poslovnih možnosti za slovenske proizvajalce bomo izvajali dvoletni akcijski načrt in organizirali poslovno platformo.
9. Učinkovito gospodarjenje z državnimi gozdovi – Za povečevanje učinkovitega gospodarjenja z državnimi gozdovi ob zavedanju javnih funkcij gozda, bomo zaključili postopke prehoda na nov sistem gospodarjenja, izvajali in nadzirali določila pogodbe o upravljanju in razpolaganju z državnim gozdom, vzpostavili »Gozdni sklad« in pripravili program porabe sredstev.
10. Operativni program za izvajanje Nacionalnega gozdnega programa – Pripravili bomo operativni dokument za izvajanje gozdne politike, ki bo vključeval ukrepe, naloge, roke, indikatorje, nosilce in vire za realizacijo.
11. Sistemske spremembe v gozdarstvu – Za večjo učinkovitost in bolj jasno hierarhično povezanost sistema načrtovanja gospodarjenja z gozdovi ter posodobitev vloge javne službe v gozdovih bomo organizirali širšo javno razpravo o sistemskih spremembah Zakona o gozdovih in pripravili osnove za spremembo.
12. Izvajanje sanacije gozdov – Za potrebe ohranjanja vitalnosti gozdov bomo izvajali razpise iz Programa razvoja podeželja.
13. Novelacija Zakona o morskem ribištvu – Za lažje izvajanje Skupne ribiške politike EU bomo pripravili spremembo zakona.
14. Ureditev ocenjevanja škode od divjadi – Za poenotenje in poenostavitev sistema ocenjevanja škod od divjadi in na divjadi, bomo pripravili novo pravno podlago v obliki Uredbe.