Potrošnik ogrožen zaradi težnje po dobičku
Minister mag. Dejan Židan se je na povabilo evropskega komisarja za zdravje in varnost hrane Vtenisa Andriukaitisa udeležil ministrske konference o nadaljnjem ukrepanju glede insekticida fipronil oz. oporečnimi jajci, ki vsebujejo to substanco.
V uvodnem delu je komisar EU za zdravje in varnost hrane Vytenis Andriukaitis predstavil zadnje informacije in stanje v EU na področju ugotavljanja prisotnosti firponila v jajcih in proizvodih, ki vsebujejo jajca. Države članice EU so se v razpravi jasno opredelile do tega pojava in ga označile za nesprejemljivega, ob tem pa so izpostavile potrebo po boljšem informiranju med pristojnimi organi in povezovanju informacijskih sistemov. Komisija je predlagala ustanovitev enotne kontaktne točke (osebe) v državah članicah, ki bi zagotavljala boljše in hitrejše odzivanje na take primere. Države EU so se do predloga odzvale različno, predvsem pa so pozvale, da je treba narediti korak naprej, kar je lahko tudi enotna kontaktna oseba.
Minister mag. Dejan Židan je v nagovoru pojav fipronila označil za primer, ki je ponovno nastal zaradi želje nekaterih proizvajalcev po večjem dobičku v škodo potrošniku oz. ogrožanje njegovega zdravja. »To je nedopustno, da so bili potrošniki zopet ogroženi zaradi težnje posameznikov po dobičku«. Še posebej pa je bilo po besedah ministra nedopustno, da so v času afere nekateri nosilci živilskih dejavnosti obveščali proizvodne obrate, da če zadosti razredčijo surovino, ne bo težav. »To je nedopustno, pričakujem, da bodo ustrezno sankcionirani«. Mag. Židan je za nesprejemljivo označil tudi to, da ministri po državah za afero izvemo prej iz medijev, kakor iz uradnega sistema sporočanja. »Naš občutek je, da kadar gre za nevarne kužne bolezni v EU, deluje sistem zelo hitro; kadar gre za afere povezane z afero varne hrane, pa te hitrosti ni«. Zato je treba po mnenju ministra tudi na tem področju čim več delati, sodelovati in ga nadgraditi.
Minister je prisotne opozoril tudi na pomen komunikacije s potrošnikom. »Če bodo potrošniki vedno bolj pritiskali in iskali najcenejše izdelke, bo vedno več tveganja, da bodo proizvajalci iskali načine za še cenejšo proizvodnjo, ki pa je lahko tvegana za potrošnika«. Ob koncu je minister še izpostavil, da se pred reformo Skupne kmetijske politike že omenja, da se bo sektorju kmetijstva denar vzel, medtem, ko so na drugi strani vedno večji izzivi in zahteve do sektorja glede na podnebne spremembe. »Če ne bomo dali dovolj resursov na razpolago sektorju proizvodnje hrane, potem se nimamo pravice čuditi, če bo v prihodnosti večje število prehranskih afer«.
Konferenca je organizirana z namenom razprave o nadaljnjem spremljanju in ukrepanju glede insekticida fipronil ter izmenjave informacij in primerov dobrih praks na področju upravljanja sistemov EU za nadzor varnosti živil in hrane. Namen konference je bila tudi zagotovitev odgovornejšega in učinkovitejšega odzivanja v podobnih primerih v prihodnje. Slovenija, ki je afera zaenkrat ni močno prizadela zaradi visoke samooskrbe z jajci (trženje jajc iz drugih držav članic se izvaja v zelo omejenem obsegu), se zavzema za transparentnost vseh informacij, ki se nanašajo na morebitna tveganja za zdravje potrošnikov in pri tem opozarja, da mora biti interes zaščite potrošnika oziroma njegove pravice do obveščenosti nad ostalimi interesi.