Pismo – Kmetija Orešnik opozarja na nepravilnosti
Veterinarska uprava Republike Slovenije je z nestrokovnim in nezakonitim ravnanjem spremenila Slovenijo v razmnoževalni center za virusne bolezni, ki oslabijo imunski sistem pri domačih živalih. S tem je ogrozila prehransko varnost Slovenije, ogrozila preživetje slovenskih živinorejskih kmetij ter varnost slovenskih in evropskih potrošnikov in kmetov.
Slovenske živali so močno okužene z virusi, ki oslabijo imunski sistem živali: Virusni artritis pri kozah (CAE), Maedi visna pri ovcah, Bovina virusna dijarea (BVD) pri govedu, prašičji reproduktivni in respiratorni sindrom (PRRS) pri prašičih, virusna bolezen sladkovodnih gojenih rib). Veliko slovenskih rej, pri kozah večina, je okuženih do te mere, da je ogroženo preživetje kmetij.
Za tako stanje VURS krivi rejce, saj naj bi VURS pri teh boleznih ne imel obvez, ker se omenjene bolezni ne prenašajo na človeka in povzročajo le gospodarsko škodo. Vendar EU zakonodaja spodbuja zatiranje teh bolezni, saj se z živinorejo v EU ukvarja velik del prebivalstva in je potrebno zagotavljati obnavljanje čred. Zakonodaja od držav članic zahteva načrte za spremljanje in zatiranja teh bolezni, določa pravila o obveščanju o bolezni, tako rejcev, veterinarskih uprav, javnosti in EU. Za izvajanje teh programov so na voljo tudi sredstva EU, vendar mora država zanje zaprositi. Vsega tega pa VURS ne počne oziroma ne dovolj učinkovito.
Zaradi tega pa na slovenskih kmetijah množično poginjajo teleta, prašički, kozlički, bazeni za ribe so skoraj prazni. To izkazuje tudi uradna statistika. Brez mladičev pa ne bo mesa, ne bo mleka, ne bo prihodnosti ne za kmeta, ne za potrošnika. Poleg tega lahko tako bolne živali zbolijo tudi za boleznimi, ki se prenašajo na človeka (zoonoze), saj imajo oslabljen imunski sistem. Ker VURS nestrokovno in nezakonito nadzoruje predelavo mleka in mesa, je potrošnik slovenskih živil živalskega izvora varen le toliko, kolikor je za proizvodnjo varne hrane usposobljen proizvajalec takih živil. Ob taki okuženosti slovenskih živali pa tudi usposobljen proizvajalec težko obvladuje tveganja v predelavi, še posebej, če informacije o prisotnosti bolezni nima in pogine, veterinar pripiše sekundarni bolezni (npr. pljučnici) in osnovna bolezen ni znana. VURS o zgoraj navedenih boleznih živali kmete pomanjkljivo obvešča. Poleg tega VURS, kljub zahtevam EU zakonodaje, da se male kmečke predelave razbremeni nepotrebne dokumentacije, ter določa število analiz proizvodov in surovin na podlagi analize tveganja, obremenjuje nas proizvajalce skoraj enako kot velike industrijske obrate in nas finančno in fizično izčrpava. Slovenski sirarji smo pripravili metodo, ki nadomešča nepotrebno pisanje evidenc: Vodič dobre higienske prakse. VURS ga je potrdil, vendar ga v nadzoru ne upošteva.
VURS grobo krši obstoječo EU zakonodajo in jo je tudi prenesel v slovenski pravni red v okrnjeni obliki (podrobne analize zakonodaje so na voljo pri avtorici). Pri zavarovanju svojih interesov se VURS poslužuje vseh sredstev, vključno s tem, da ne odgovarja na pritožbe v zakonitem roku, pošilja odgovore na pritožbe z vsemi osebnimi podatki medijem in to še preden jih vroči nosilcu dejavnosti.
Pozivamo
VURS pozivamo, da obvesti javnost o okuženosti slovenskih rej z navedenimi boleznimi ter o postopkih, ki jih izvaja za zatiranje teh bolezni. Predloži naj poročila o spremljanju teh bolezni, ki so jih dolžni pošiljati EU. Posreduje naj tudi podatke o usposobljenosti osebja, ki izvaja nadzor v rejah in v predelavi živil živalskega izvora, in sicer po vsaki zahtevi iz zakonodaje.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pozivamo, da takoj pristopi k reševanju nastalih razmer in prepreči dokončni propad slovenske živinoreje, z njimi pa tudi strokovnih služb, posebej s področja selekcije, katerih delo je praktično uničeno (na področju drobnice je mogoče rešiti nastalo situacijo le še z zamenjavo čred iz tujine, iz držav, ki so virusni artritis koz in Medi visto izkoreninile in imajo nadzorovane črede proste teh bolezni).
Pravno stroko, posebej prof. dr. Rajka Pirnata, pozivamo, da javnost in pristojne poduči o pravnem vidiku nastale situacije.
Slovenske organe pregona pozivamo, da primer proučijo in ukrepajo v skladu s pooblastili.
Kmete in potrošnike pozivamo, da zaščitijo svoje interese preko stanovskih združenj, potrošniških organizacij ali samostojno.
EU oziroma države članice pozivamo, da ob takem stanju v Sloveniji preverijo zaščitenost interesov njihovih kmetov in potrošnikov tako glede varnosti hrane kot glede možnosti okužbe njihovih čred z navedenimi boleznimi in ukrepajo v skladu z ugotovitvami.
Kdo je Irena Orešnik
Poleg tega, da skupaj z možem vodi Sirarstvo Orešnik, je tudi kmetica in sirarka ter mama štirih otrok, 10 let predsednica Združenja kmečkih sirarjev Slovenije, Glavna avtorica Vodiča dobre higienske prakse predelave mleka na kmetiji v Sloveniji (pripravljen po francoskem vzoru) in predavateljica na obveznem izobraževanju uporabnikov vodiča (Obvladovanje tveganj okužb s patogenimi bakterijami v pridelavi in predelavi mleka), glavna avtorica knjige o sirih: Obožujem sir, EU specialistka za področje kmetijske statistike (CV v EU formatu hranimo v uredništvu)