Označevanje živil pri prodaji
V preteklosti je bilo veliko afer, v katerih so pri prodaji potvarjali označbe, zavajali potrošnika z oglaševanjem, ki ni temeljilo na dejanskih lastnostih in vsebnostih živil. Zato se je na ravni Evropske unije izdelala nova uredba o informacijah na živilih, ki so obvezne za vsa živila v prodaji.
Tradicionalni izdelki s kmetij imajo malo industrijskih dodatkov in imajo kakovostne surovine. Njihova prednost je tudi v kratkih predelovalnih in prodajnih poteh. Tako je evropska zakonska zaveza o označevanju pravzaprav adut za vse izdelke, ki prihajajo s kmetij, saj je treba navesti vse sestavine po masnih deležih od največjega do najmanjšega in vse dodatke. Tako so že pravzaprav z navedbo »Sestavine« podane informacije slehernemu kupcu, kakšen je izdelek.
Vsak recept je domača skrivnost, zato preverite po receptu in prilogah Uredbe (EU) 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, da bodo vse označbe skladne z zakonodajo. Uredba ima temeljne člene, katerih tehnična izvedba (kaj mora pod posamezno zahtevo pisati) je voljo na spletnih straneh EUR – lex, kjer je zakonodaja Evropske unije.
V decembrski Zeleni deželi, glasilu KGZS, je priloga, kjer si lahko podrobneje pogledate, kako označiti živila ali pa obiščite spletno stran Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
Evropska uredba že velja, zato je treba preveriti in dopolniti oznake na živilih, sicer pa se bo predvidoma še dopolnila v letu 2014/15. Hranilne vrednosti pa bo treba navajati od 13. decembra 2016.