Objavljen priročnik za učitelje o mleku »Belo, okusno, hranljivo«

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pripravilo e-priročnik o mleku »Belo, okusno, hranljivo«, ki je namenjen strokovnim delavcem v vzgoji in izobraževanju za izvajanje spremljevalnih izobraževalnih dejavnosti Šolske sheme EU.
Ministrstvo je v okviru ukrepa Šolska shema sadja, zelenjave in mleka objavilo e-priročnik o mleku in mlečnih izdelkih, namenjen strokovnim delavcem v vzgoji in izobaževanju za izvajanje spremljevalnih izobraževalnih dejavnosti Šolske sheme EU z naslovom »Belo, okusno, hranljivo«. Priročnik je nastal s finančno pomočjo Evropske unije v okviru Šolske sheme. Izdelal ga je Nacionalni inštitut za javno zdravje v sodelovanju s strokovnjaki priznanih inštitucij na področju kmetijstva, prehrane, kulture, zgodovine in izobraževanja.
Šolska shema je ukrep Skupne kmetijske politike EU. Njen namen je povečati porabo sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov pri otrocih in mladostnikih ter s spremljevalnimi izobraževalnimi ukrepi na temo kmetijstva, zdravega prehranjevanja, kratkih dobavnih verig, ekološkega kmetovanja, trajnostne pridelave in zmanjševanja odpadne hrane otroke povezati s kmetijstvom ter izboljšati njihove prehranske navade.
Evropska komisija je ob pregledu Šolske sheme EU, ki je eden od ukrepov strategije »od vil do vilic«, poudarila, da je potrebno za boljše učinke sheme okrepiti izvajanje spremljevalnih izobraževalnih ukrepov. V zvezi s tem je v zakonodaji o šolski shemi EU predpisala dodatne pogoje za izboljšanje učinkovitosti šolske sheme. Kot odgovor na to je ministrstvo leta 2021 naročilo izdelavo in objavilo e-priročnik za učitelje o sadju in zelenjavi »Slastno, hrustljavo, zdravo«, v letu 2024 pa še e-priročnik o mleku in mlečnih izdelkih »Belo, okusno, hranljivo«. V priročniku so združene kmetijske in prehranske vsebine, vezane na trajnostni odnos do okolja, pa tudi na dediščino prireje mleka in njegove predelave ter na kulturo. V vse teme je vključen vzgojni vidik, saj je priročnik oblikovan za didaktično uporabo, kot so napotki za delo z učenci, predlogi za dodatno branje, okvirčki »Ali veste?«, in drugo.
Sodoben čas zahteva hiter tempo življenja in nas posledično oddaljuje od narave in družbe, kar še posebej občutijo otroci. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano si želimo, da bi učitelji s pomočjo tega priročnika v okviru Šolske sheme obogatili vsebino izobraževalnih dejavnosti v šolah in tako otrokom še bolj približali poklic kmeta ter razumevanje pomena zdrave prehrane.