Nasvidenje koruza
Strune so do sedaj uničile v nekaterih deli Prekmurja polovico pridelka koruze, je danes sporočila ena od komercialnih televizij. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja, da je trenutna zakonodaja, ki ureja uporabo fitofarmacevtskih sredstev za tretiranje semena koruze in oljne ogrščice, pomanjkljiva in zato zahteva preklic uredbe. In obenem opozarja:
-da krivci za padce čebel še vedno niso znani, zato kmetijstvo ne sme trpeti škode,
-da ustreznih alternativnih rešitev za varstvo koruze in oljne ogrščice pred talnimi škodljivci ni,
-da se z izvajanjem priporočenih ukrepov FURS-a še bolj obremenjuje okolje, škodljivi organizmi pa s temi ukrepi niso obvladljivi,
-da je glede prepovedi setve tretiranega semena vprašljiva veljavnost odredbe,
-da odredba bistveno zmanjšuje konkurenčnost slovenskih kmetov, ki so zaradi tega v neenakopravnem položaju v primerjavi s kmeti v drugih državah.
Zaradi poginov čebel, je MKGZ v prejšnjem mandatu izdalo odredbo o prepovedi uporabe in prometa z določenimi fitofarmacevtskimi sredstvi v RS. (Uradni list RS, št. 31/11; v nadaljevanju odredba). Na podlagi te odredbe je še vedno prepovedana uporaba fitofarmacevtskih sredstev (FFS) Poncho FS 600 rdeč, Cruiser 350 FS, Cruiser 70 WS ter Biscaya v času cvetenja oljne ogrščice. Prepovedana so tudi sredstva, ki vsebujejo aktivne snovi klotianidin, imidakloprid in tiametoksam na semenih koruze in oljne ogrščice.
Zaradi izpada pridelka kmetje nimajo pravice do odškodnine!?!