Najboljša vina na sejmu v Gornji Radgoni
»610 vzorcev in sodelujočih 200 pridelovalcev iz osmih držav je trenutni gospodarski situaciji navkljub najboljši dokaz, da je Vino Slovenija Gornja Radgona v tem delu Evrope največje in najbolj prestižno ocenjevanje vin. Vrhunska številčna in mednarodna konkurenca med vini pa je pred ocenjevalne komisije ponudila tudi vrhunsko kakovost. Priča smo bili nadpovprečni kakovosti vzorcev, med katerimi skorajda ni bilo izločitev. Letnik 2011 je izreden. Ljubiteljem in poznavalcem ponuja bogata, ekstraktna, aromatična vina, nekoliko višje alkoholne stopnje pa jim obetajo tudi dolgo življenjsko dobo. Ocenjevalce so navdušile tako aromatične sorte z muškati in sauvignnoni, kot tudi bela suha vina. Med rdečimi vini mlajših letnikov smo okušali obilico vin, ki imajo še veliko prihodnost zorenja. Starejši letniki rdečih vin pa so izredni, na vrhuncu svoje življenjske dobe, kar potrjujejo tudi podeljene ocene. Pohvalno je tudi naraščajoče število vin iz grozdja ekološke pridelave, ki so zelo kakovostna. Člani ocenjevalnih komisij so pohvalili organizacijo in izvedbo ocenjevanja ter izrazili mnenje, da je potekalo v idealnih pogojih na visoki strokovni ravni organizacije. Organizator je visoko zastavljene kakovostne cilje tudi letos uresničil tako, da je zagotovil popolno anonimnost vzorcev in potek ocenjevanja brez vsakršnih zastojev. Vse pohvale pa naj izrazim tudi vinarjem, ki so nam poslali zares vrhunska vina in jih zaupali v ocenjevanje organizatorju in strokovnjakom – enologom z vrhunskimi, mednarodnimi in dolgoletnimi izkušnjami,« je povedal predsednik ocenjevalnih komisij, doc. Mojmira Wondre, predstojnika Katedre za tehnologijo vina na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, po končanem ocenjevanju.
Vzorci
38. odprto državno ocenjevanje Vino Slovenija Gornja Radgona je potekalo od 23. do 25. julija 2012 v prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni. Na ocenjevanju je sodelovalo 200 pridelovalcev s 610 vini, iz osmih držav (Avstrija, Hrvaška, Italija, Makedonija, Slovaška, Slovenija, Srbija, Španija). Na rednem delu ocenjevanja je sodelovalo 188 pridelovalcev vin s 573 vzorci vin, na ocenjevanju vin iz ekološko pridelanega grozdja pa dodatno še 12 pridelovalcev s 37 vzorci vin.
Enologi
Ocenjevanje je potekalo v štirih komisijah, ki jih je vodil dr. Mojmir Wondra, predstojnik Katedre za tehnologijo vina na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Predsedniki posameznih komisij so bili poleg dr. Wondre še dr. Friderik Vodopivec, Dutovlje, mag. Anton Vodovnik, Maribor in Iztok Klenar, Brič d.o.o.
Člani komisij so bili: Tadeja Vodovnik Plevnik, Kmetijsko gozdarski zavod Maribor; Darinko Ribolica, Vinska klet Goriška Brda; Andreja Brglez, Analiza Ptuj; Dušan Brejc, Vinska družba Slovenije; Zdenko Ivanković, Agronomski fakultet Zagreb; Mirjana Košuta, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije; Nova Gorica, Tone Pezdirc; Kmetijska šola Grm, Novo mesto; Boštjan Zidar, Vinakoper; Uroš Valcl, Panvita Marof in Barbika Žunič; Kapela vinogradništvo vinarstvo, Klavdija Topolovec Špur; Radgonske Gorice d.d., Janja Klanjčar, P&F Jeruzalem Ormož; mag. Janez Valdhuber, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor; Martin Martinčič, Šentjernej; mag. Darja Zemljič, Kmečki glas; Simona Hauptman, Kmetijsko gozdarski zavod Maribor; Jože Ambrožič, Agroind Vipava; Danilo Steyer, Plitvica; Alojz Filipič, Gornja Radgona in Rupert Hochegger iz avstrijskega Feldbacha. Tajnik komisij je bil Ernest Novak; Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije.
Šampioni
– suho nearomatično belo vino: Chardonnay 2011, Branko Furlan
– aromatično suho belo vino: Pullus sauvignon G, 2011 Ptujska klet d.o.o.
– polsuho nearomatično belo vino: Morillon Höchleit’n 2011, Weingut Felberjörgl
– peneče vino: Penina Babč 2005, Vina Urdih ter Rumeni muškat 2009, Istenič d.o.o.
– suho rdeče vino: Ten barrels cabernet sauvignon reserva 2009, Chateau Kamnik, Mikei International
– vino teran PTP: Izbrani teran Presitge 2011, Vinakras z.o.o. Sežana
– aromatično polsladko belo vino: Dišeči traminec 2011, Steyer vina, Steyer Danilo
– aromatično sladko belo vino: Sauvignon LV 2003, Vinska klet Prus Jožef Prus
– alkoholizirano ali likersko vino: Sauvignon NPV 2009, Vinska klet Prus, Jožef Prus
Šampion v kategoriji vin iz ekološko pridelanega grozdja je: Rumeni muškat sladki 2010, Ekološko vinogradništvo Rodica Truške
Prvaki vinsko turističnih cest
Pogoje za pridobitev naslova Prvak vinsko turistične ceste so z doseženo najmanj zlato medaljo in z najmanj 15 vzorci dosegli:
– Kraška VTC, Cabernet sauvignon 2005, Vinska klet Lisjak Dutovlje
– Istrska VTC, Cabernet sauvignon 2006, Vinakoper d.o.o.
– Belokranjska VTC, Beli trio – zvrst 2010, Vinska klet Prus, Jožef Prus
– Jeruzalemska VTC, JO Terase – zvrst 2011, P&F Jeruzalem Ormož d.o.o.
Vinar leta
Naziv VINAR LETA za tekoče leto prejme vinar oziroma vinska klet, ki na ocenjevanju pridobi za pet vzorcev vina v treh različnih kategorijah največje število točk. Vinar leta bo razglašen na svečani podelitvi priznanj z Odprtega državnega ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona, v torek, 28. avgusta 2012 v okviru sejma AGRA.
Zdravica 50. jubileju sejma AGRA
Projekt Vino Slovenija Gornja Radgona bo, kot sejem v sejmu, v vinarski hali točil vina številnih vinarjev in njihovih združenj. V Vinskem hramu in v vinarski hali C3 bodo na pokušnjo vina iz Odprtega državnega ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona ter vina iz ekološke pridelave. Ob pokušnji izbranih vin se bo v nedeljo, ponedeljek, sredo in četrtek med 14.00 in 15.00 z mladimi in drugimi zainteresiranimi obiskovalci o vinu pogovarjala Vinska kraljica Slovenije 2012.
Sejemsko dogajanje bo še posebej vinsko obarvano v torek, 28. avgusta 2012, na dan vinogradnikov in vinarjev.